Türk bayrağı Kanarya Adaları'nda dalgalanıyor

Türk bayrağı Kanarya Adalarında dalgalanıyor
Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Afrika’daki misyonu çerçevesinde ikinci liman ziyaretini İspanya’nın Kanarya Adaları grubundan Las Palmas kentine yaptı

LAS PALMAS (AA) – Dünya denizlerinde sancak ve varlık göstermek, Türk dış politikasını desteklemek, uluslararası deniz eğitim tatbikatları yapmak gibi önemli misyonlarla Afrika kıtasının sularında Türk bayrağını dalgalandıran Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’na (TDGG) bağlı dört askeri savaş gemisi, İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan Las Palmas kenti limanına geldi.

17 Mart'ta Türkiye’den yola çıkan ve ilk liman ziyaretini Tunus’a yaptıktan sonra İspanya'ya bağlı Kanarya Adaları’na gelen TDGG, bugün İspanyol basınına tanıtıldı. Gediz ve Oruç Reis fırkateynleri, Heybeliada korveti ve Yb. Kudret Güngör lojistik gemisinin komutanlarının katıldığı basın toplantısında ilk olarak tanıtım sunumu yapıldı, daha sonra TDGG komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçmişte Akdeniz ve Aden Körfezi ile Hint Okyanusu’nda düzenlenen misyonlardan sonra TDGG’nin üçüncü kez böyle bir görev icra ettiğini ve bunu tüm Afrika’yı dolaşarak yaptığı belirten Tuğamiral Dede, askeri tatbikatlar, uluslararası misyonlara destek, insani yardım faaliyetleri ve liman ziyaretlerinin yanı sıra Afrika’nın güneyinde ilk defa gerçeğe yakın senaryolarla, deniz atış alanında tatbikat yapacaklarının altını çizdi.

Kanarya Adaları’nı Osmanlı dönemi dahil bu zamana kadar sadece bir Türk askeri gemisinin ziyaret ettiğini ancak görev grubu olarak ilk defa Kanarya Adaları’na gelindiğini belirten TDGG komutanı, şunları söyledi:

"İspanya, Türkiye’nin NATO’daki en yakın dostlarından biri. Gerek ülkeler gerekse Deniz Kuvvetleri olarak çok yakın ilişkilerimiz var. Liman çıkışında da İspanyol Deniz Kuvvetleri ile birlikte ortak bir eğitim tatbikatı yapacağız. Las Palmas’daki ilk günümüzde belediye başkanı, vali ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın temsilcileri ile görüşmeler yaptık. Deniz Kuvvetleri’nin bandosu da kentte İspanyol halkına konser verecek. Ayrıca liman ziyareti boyunca gemilerimiz İspanyol halkının ziyaretine açılacak. Biz de burada moral depolayıp Afrika ziyaretimize devam edeceğiz’."

Pazar günü Las Palmas’tan ayrılacak olan ve Moritanya’ya doğru yol alacak 800 kadar Türk askerinin görev yaptığı TDGG, misyonu boyunca toplam 15 bin milden fazla yol kat edip, 24 ülke, 26 liman dolaşacak ve 27 Haziran’da Türkiye'ye dönecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com