Türk bestecilerin "Avrupa düşü" gerçek oluyor

Türk bestecilerin Avrupa düşü gerçek oluyor
Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, Türk müzisyenlerin besteleriyle dünya çapında tanınmasını sağlayacak

ANKARA (AA) - ŞENAY ÜNAL - Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, Türk müzisyenlerinin besteleriyle dünya çapında tanınmasını sağlayacak. 

Vakfın yönetim kurulu üyesi ve proje koordinatörü Prof.Dr. Ömer Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 yılından bu yana yürütülen ve paydaşları oldukları "Music Masters on Air-Müziğin Ustaları Canlı Yayında" (MusMA) Projesi'yle 35 yaşını aşmamış genç yeteneklerin besteleriyle dünyaca tanınır hale geldiğini belirtti.

MusMA'nın, Avrupa Festivaller Birliğine üye, önde gelen 10 Avrupa festivali tarafından başlatılmış uluslararası bir girişim olduğunu anlatan Bozkurt, projenin Türkiye ayağının, Sevda-Cenap And Müzik Vakfınca yürütüldüğünü söyledi.

Bozkurt, projeye Avrupa Yayın Birliği (EBU) ve TRT'nin de destek verdiğini dile getirdi. 

-Bu yılın teması "su"

Projenin, katılan ülkelerin genç besteci ve çalgıcılarının desteklenmesi ve Avrupa çapında tanıtılmasını amaçladığını anlatan Bozkurt, "Ayrıca klasik müzik dinleyicilerinin yeni seslerle ve tarzlarla yakınlaşması da hedeflenmektedir" dedi. 

Bozkurt, her yıl belirlenen bir tema çerçevesinde genç bir besteciye bir eser siparişi verildiğini bildirdi. 

Bu eserin sonraki yıl festivalde, diğer festivallerin ısmarladığı başka dört eserle birlikte çalındığını kaydeden Bozkurt, böylece eserlerin festivaller arasında dolaşımının sağlandığını ve bestecinin geniş bir uluslararası dinleyici kitlesine ulaştığını vurguladı.

 Prof.Dr. Ömer Bozkurt, "Festivallerdeki icralar ayrıca ilgili ülkenin radyo kuruluşunca, kimilerinde televizyon kuruluşlarınca da kaydediliyor ve EBU vasıtasıyla, çok geniş bir ağ içinde yayınlanıyor. Böylece projeye dahil olmayan ülkelerde de dinlenebiliyor. Her yıl seçilmiş besteciler ve çalgıcılar projeye dahil ülkelerden birinde bir araya gelerek atölye çalışması yapıyor ve görüş alışverişinde bulunuyor. Bu çalıştaylar şimdiye kadar 2010'da Estoril, 2011'de Granada, 2012'de Ljubliana, 2013'te de Wrocław kentlerinde yapıldı. Bu yılki çalıştayı ise Sevda- Cenap And Müzik Vakfı tarafından Ankara'da gerçekleştiriliyor" diye konuştu. 

Bu yıl da MusMA için besteci Can Bekir Bilir'in seçildiğini kaydeden Bozkurt, bestelenecek eserin temasının da "su" olarak belirlendiğini bildirdi. 

-35 yaşını aşmamış olmak gerekiyor

Bozkurt, bugüne kadar Mehmet Can Özer'in bağlama, mey ve elektronik cihaz için "Siyah Kalem Dansı", Fazlı Orhun Orhon'un "Piyano İçin Müzik", Onur Türkmen'in "Hat", Yiğit Aydın'ın Hacı Bayram-ı Veli ve Goethe'nin mısraları üzerine bestelediği "Tanrının Dostları" eserlerinin Türk müzik dağarına kazandırıldığını ve yurt dışında da tanınır hale getirildiklerini dile getirdi. 

İtalya Emilia Romagna Festivali, Belçika Flanders Festivali-Ljubljana Festivali-Vallonya Festivali, Polonya Wratislavia Cantans Festivali, Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nden katılımların olduğuna değinen Bozkurt, evrensel ölçülerde tanınma imkanı bulacak Türk bestecilerin 35 yaşını aşmamış olması ve konservatuvarlarda gereken müzik eğitimini almış olması şartlarının arandığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com