Türk çinileri Londra'daki festivalde ışık saçtı

Türk çinileri Londra'daki festivalde ışık saçtı
''NUR SANAT FESTİVALİ''NE TÜRKİYE'DEN KATILAN TEK SANATÇI OLAN İSMAİL YİĞİT, SERGİLEDİĞİ ÇİNİLER VE GÖSTERİSİYLE GELENEKSEL TÜRK ÇİNİSİNİN TANITIMINA KATKI SAĞLADI

''NUR SANAT FESTİVALİ''NE TÜRKİYE'DEN KATILAN TEK SANATÇI OLAN İSMAİL YİĞİT, SERGİLEDİĞİ ÇİNİLER VE GÖSTERİSİYLE GELENEKSEL TÜRK ÇİNİSİNİN TANITIMINA KATKI SAĞLADI
İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleştirilen ''Nur Sanat Festivali''ne Türkiye'den katılan tek sanatçı olan İsmail Yiğit, sergilediği çiniler ve bu eserlerin hazırlanmasını konu alan gösterisiyle Osmanlı döneminden günümüze taşınan geleneksel Türk çinisinin tanıtımına katkı sağladı.
Yiğit, yaptığı açıklamada, festivalde kendisi ve sanat danışmanı Okan Özsoy'a gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını bildirdi.
Leighton House Müzesinin restorasyonunun tamamlanmasının ardından yeniden hizmete girmesi dolayısıyla düzenlenen festivale çeşitli ülkelerden 20'yi aşkın edebiyatçı, dokuma ustası, komedyen ve müzisyenin, ilahi dinlerin ortak özelliği olan ''nur'' teması taşıyan eserleriyle katıldığını anımsatan Yiğit, kendisine ait çini eserlerinin sergilendiğini, iki seanslık sunumuyla çininin yapılışını uygulamalı olarak anlattığını ve konferans verdiğini söyledi.
Yiğit, çininin İngiltere'de Osmanlı döneminden bu yana ilgi çeken bir sanat dalı olduğunu ve müzelerde, özel koleksiyonlarda güzel örnekleri bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
''Bir çini ve hat hayranı olan, çok güzel çini ve hat eserlerini koleksiyonunda biriktiren ve 1830-1896 yılları arasında yaşayan Sir Frederic Lord Leighton'un anısına açılan Leighton Müzesinde onun koleksiyonundaki çiniler de sergileniyor. Restore edilerek yeniden açılan müzede düzenlenen festivalde hem kültürümüzü hem de geleneksel Türk çinisini tanıttık. Ziyaretçilere küçük işlemeli keselerde lavanta, Türk çiniciliğinin tanıtıldığı belgesel film CD'si ile Arapça nur yazısı ve lale figürü bulunan küçük çini panoları hediye ettik.
Festivalde verdiğim konferansta çininin temel özelliklerini anlatarak, festivale adını veren nur temasıyla birleştiren bir konuşma yaptım. Çininin ham maddesi olan, yaşamın da temel unsurları olan toprak, hava, ateş, su maddelerinin aynı zamanda bütün dinlerde, bütün kültürlerde aynı olan nurun yansıması olduğunu vurguladım. Orada bizi dinleyen değişik dinlere, değişik ülkelere mensup kişilere barış ve diyalog için insanlığın ortak hazinelerini hatırlatmaya çalıştım. Katılımcılar arasındaki sevgi ve dostluk yumağı, son derece güzel bir tablo oluşturdu.''
-FESTİVAL ORGANİZATÖRÜ ALAN KİRWAN-
Festival organizatörü Alan Kirwan da, festivalin çok başarılı geçtiğini belirterek, nur temasıyla çini sanatını birleştirip tanıtan Yiğit'e teşekkür etti.
Yiğit'in başarılı sunumuyla 2 binden fazla ziyaretçinin katıldığı festivalde iz bıraktığını dile getiren Kirwan, ''Leighton Müzesi belediyeye bağlı ve bütçesinin belli bir kısmını eğitime ayırıyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan değişik sanat dallarında çok sayıda sanatçıyı, Türkiye'den de önceki yıllarda İngiltere'de değişik etkinliklere katılan ve müzenin restorasyonuna katkı sağlayan çini sanatçısı İsmail Yiğit'i davet ettik. İsmail Yiğit, nur temasıyla yaptığı çini sunumuyla dikkat çekici bir başarı sağladı. 40 farklı etkinliğin yer aldığı festivalde çok başarılıydı'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com