Türk çocuğunun çağdaş sesi dünyada yankılanıyor

Türk çocuğunun çağdaş sesi dünyada yankılanıyor
Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, yurt içinde ve dışında gerçekleştirdikleri 51 konserle, 40 binden fazla dinleyiciye ulaştı

ANKARA (AA) - ŞENAY ÜNAL - Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, yurt içinde ve dışında gerçekleştirdikleri 51 konserle, 40 binden fazla dinleyiciye ulaştı.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) Sanat Koordinatörü Oğuzhan Kavruk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğuş Grubu'nun bünyesinde 2006'da kurulan orkestranın üstün yetenekli çocuklardan seçildiğini söyledi.

Kavruk, şefliğini ve genel müzik direktörlüğünü Prof. Dr. Rengim Gökmen'in üstlendiği orkestranın, Türk çocuklarına senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini Türkiye'de yaygınlaştırmayı hedeflediğini kaydetti.

Orkestranın kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği konserlerde Türkiye'den ve dünyadan pek çok tanınan isme eşlik ettiğini anlatan Kavruk, "Orkestranın birlikte çaldığı isimler arasında ünlü Türk piyanistler Fazıl Say ve Gülsin Onay ile flamenkonun efsane gitaristi Jose Maria Gallardo Del Rey, Antonio Marquez Dans Kumpanyası, ünlü tenor Nicola Martinucci ve Rus kemancı Alexander Markov gibi isimler de bulunuyor. Orkestra, bugüne kadar çeşitli projelerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'yla da sahne aldı" dedi. 

-Aranan şartlar

Kavruk, orkestraya girmek isteyen öğrencilerde, Türk vatandaşı olma, Türk konservatuvarlarıyla müzik okullarında eğitim görme ve enstrüman çalabilme şartlarının arandığını belirtti. 

Adayların sanat kurulunun değerlendirmesine tabi tutulduğunu dile getiren Kavruk, "Orkestra üyesi bir öğrenci, 17 yaşını doldurduğu takdirde, sertifikasını alarak orkestradan ayrılır ancak orkestrada bulunduğu enstrüman grubuna daha küçük yaşta bir öğrenci bulunamaması ya da artistik seviye açısından istenen öğrenci bulunamaması halinde genel müzik direktörünün kararıyla orkestrada bir yıl daha çalışabilir" diye konuştu. 

Kavruk, başarılı orkestra üyelerinin yurt dışında yüksek lisans yapmasına da destek olduklarını dile getirdi.

-Kraliçe Elizabeth'e konser verdiler

Orkestranın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, her yıl farklı projelerle müzikseverlerle buluştuğunu belirten Kavruk, şunları söyledi:

"2006 yılından beri Türkiye’nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 yılı itibarıyla ikili ve uluslararası platformlarda da Türkiye'yi temsil etmeye başlamıştır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Türkiye ziyareti şerefine bir konser vermiştir. DÇSO aynı yıl İstanbul'da gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu Avrupa ve Orta Asya Toplantısı çerçevesinde gerçekleştirilen gala yemeğinde de sahne almıştır.

DÇSO, yurt dışındaki ilk konserini ise Bavyera Devlet Senfoni Orkestrası bünyesindeki Attaca Çocuk ve Gençlik Orkestrası ile Münih'te gerçekleştirmiştir. DÇSO,  Münih konserinin ardından Türkiye'nin onur konuğu olarak katıldığı İsviçre'nin Basel kentinde açılış töreni yapılan Culturescapes Festivali'nin gala gecesinde de bir konser vermiştir."

Oğuzhan Kavruk, orkestranın bugüne kadar Türkiye'de; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Eskişehir, Erzurum, Giresun, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Konya, Mersin, Niğde, Rize, Samsun, Trabzon, Bursa, Edirne'de konserler verdiğini, yurt dışında ise Basel ve Münih'te sahne aldığını bildirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com