Türk Dili Yabancılaşıyor

Türk Dili Yabancılaşıyor
Kütahya Mevlana Araştırma Kültür ve Sanat Derneği (KÜMAKSAD) tarafından Türkçe'nin en büyük sözlüğü ''Misalli Kubbealtı Lügatı'' için konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Dr. Fahrünnisa Bilecik ile Dr. Nevnihal Bayar katıldı. Konuşmacıla

Kütahya Mevlana Araştırma Kültür ve Sanat Derneği (KÜMAKSAD) tarafından Türkçe'nin en büyük sözlüğü ''Misalli Kubbealtı Lügatı'' için konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Dr. Fahrünnisa Bilecik ile Dr. Nevnihal Bayar katıldı. Konuşmacılar Türk dilinin giderek yabancılaştığına dikkat çektiler.
Kütahya Mevlana Araştırma Kültür ve Sanat Derneği (KÜMAKSAD) tarafından Türkçe'nin en büyük sözlüğü ''Misalli Kubbealtı Lügatı'' için konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Dr. Fahrünnisa Bilecik ile Dr. Nevnihal Bayar katıldı. Konuçmacılar Misalli Kubbealtı Lügatı sözlüğü ile ilgili açılamalarda bulunarak Türk diline sahip çıkılması gerektğini savundular. Teknolojini gelişmesiyle ve Türkiye'nin kendi kendine yetebilen bir teknoloji üretmemesilye birlikte yabancı kökenli sözcüklerin Türk dilinde çoğaldığına dikkat çekildi.
Misalli Kubbealtı Lügatı ile ilgili bilgi veren konuşmacılar bu esere herkesin sahip çıkması gerektiğini vurguladılar. Farklı dönemlerdeki yazılı ve sözlü dil örneklerini 3 cilt halinde yaklaşık 3.650 sahife, 61.000 madde, bunlardan türetilmiş 35.000 deyim ile 400 müellifin 1.000'e yakın eserinin taranmasıyla elde edilen 100.000 misalli bu temel başvuru eseri, Türkçeye bir sivil toplum kuruluşunun yaptığı önemli bir hizmet olması bakımından dikkate değer olduğu vurgulandı. Kubbealtı Lugatı'nın ilk bilimsel danışma toplantılarına 1971 yılında ilim ve fikir adamları ile Türk dili üzerinde çalısmış akademisyenlerden olusan 12 kişilik bir heyetle başlandığı açıklandı. Hazırlığı 1971, yazılması ise 1976 yılında başlayan Kubbealtı Lugatı, 34 sene süren ciddi ve zahmetli bir çalışmanın sonunda 2005 yılında tamamlandığı belirtildi.2010 yılında ise 3 cilt halinde olan sözlüğün birleştirilerek tek cilt haline getirildiğide açıklandı.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com