Türk dizileri Hollywood'dan sonra 2. sırada

Türk dizileri Hollywood'dan sonra 2. sırada
Türk dizi ve formatlarını yurtdışına ihraç eden İzzet Pinto, "Türkiye dizi ihracatında Hollywood'da sonra ikinci sırada" diyor

75 ülkede 400 milyon izleyiciye ulaşan Türk dizileri Kuzey Afrika'dan Çin'e kadar geniş bir coğrafyada beğeniyle izleniyor. Dizilerden 150 milyon dolar gelir sağlandı.

"Türkiye’de diziler tutunca, ben Binbir Gece dizisini temsil etmeye başladım. Diziyi ilk olarak Bulgaristan’a sattık. Kanal D de aynı dönemde Gümüş dizisini Ortadoğu’ya sattı. Böylece iki ayrı koldan bir trend başlattık." diyen Pinto dizilerle beraber türk format da sattıklarını belirtti.

Yurtdışından dizi talebi gelmesiyle bu işe başladıklarını aktaran Pinto; "Şu anda Afrika dahil yaklaşık 75 ülke Türk dizilerini seyrediyor.  Afganistan, Pakistan, Rusya ,Ukrayna, Slovakya var bu ülkeler arasında. Yeni gireceğimiz bir ülke var, Endonezya. Oraya da Binbir Gece,  Aşk ve Ceza ve Muhteşem Yüzyıl’ı vermeyi hedefliyoruz.  Çin’in devlet kanalında Muhteşem Yüzyıl yayına giriyor. Baktığımızda Türk dizileri şu anda 400 milyon seyirciye ulaşıyor. Bu çok ciddi bir sayı. Bundan dolayı diziler Türkiye’nin yumuşak gücü olarak kabul ediliyor." dedi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com