Türk dizisine AB yardımı İngiltere'yi karıştırdı

Türk dizisine AB yardımı İngiltere'yi karıştırdı
İngiliz basını Türkiye’ye yapılan 620 milyon sterlin yardımın bir kısmının AB yanlısı bir televizyon dizisine gittiği iddialarına ateş püskürdü.

Avrupa Birliği yardım programları kapsamında Türkiye’ye verilen paralar ve bu paranın bir kısmının bir dizi projesinde harcandığı iddiaları İngiltere’nin ana gündem maddesi oldu. İngiltere’de Muhafazakar parti milletvekilleri AB’ye yapılan ödemelerin, kendi vatandaşlarının vergi paralarını orta ve yüksek gelirli ülkelere dağıttığı gerekçesiyle gözden geçirilmesini istedi. İngiliz milletvekilleri kendi paralarının Türkiye, Çin, Rusya İzlanda ve Brezilya’ya gitmesinden yakındı. Muhafazakar milletvekili Pauline Latham da “Kamuoyu, paramızın Türkiye, Çin ve Rusya gibi ülkelere gittiğini bilse öfkelenir” diye konuştu. Milletvekillerinin artan tepkileri ile Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening yapılan yardımların gözden geçirileceğini belirtti.

Türkiye’ye 620 milyon sterlin
İngiliz milletvekillerinin eleştirilerinin odağında yer alan ülkelerin başını Türkiye çekti. Zira kayıtlara göre AB 2011’de Türkiye’ye 620 milyon sterlin (1.8 milyar TL) yardım aktardı. Bu rakam ile Türkiye, AB yardım programından en fazla para alan ülke oldu. İngiliz basını Türkiye’de para ödenen projeler arasında Avrupa Birliği’ni tanıtan bir televizyon dizisi olduğunu iddia etti. Bir milletvekili ise bu durumu ‘komedi’ olarak nitelendirdi. İddialara konu olan dizinin adı açıklanmazken Türkiye AB Bakanlığı ise, Türkiye’ye bu miktarda bir para yardımı yapıldığından haberdar olmadığını söyledi. Dizinin TRT’de yayınlanan ve ilk bölümünde Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın konuk oyuncu olduğu ‘Avrupa Avrupa” isimli dizisi olduğu tahmin ediliyor.

(Nevsal Elevli / Milliyet)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com