Türk dönercilerin öldürülmesine Almanlar göz yummuş!

Türk dönercilerin öldürülmesine Almanlar göz yummuş!
Almanya'daki dönerci cinayetleriyle ilgili ilk itiraf oldukça şaşırtıçı!

Almanya'da 'Dönerci cinayetleri' olarak kayda geçen ve sekiz Türk, bir Yunanlı dönerci ile bir polisin öldürüldüğü cinayet serisinde ilk hata itirafı Aşağı Saksonya Anayasayı Koruma Dairesi'nden geldi. Giderek daha gizemli bir hal alan cinayet serisi olayında, tehlikeli Neonaziler için merkezi veri toplama sistemi kurulması istendi.

Aşırı sağcı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı Grubu'nun (NSU) üyesi olduğu şüphesiyle pazar günü gözaltına alınan Holger G.'nin Aşagı Saksonya Anayasayı Koruma Dairesi tarafından uzun süredir tanındığı ortaya çıktı. Konu hakkında açıklama yapan eyaletin İçişleri Bakanı Uwe Schünemann (CDU) ve Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hans Wargel, bu aşırı sağcıyı kontrol etmeleri gerekirken, izini kaybettiklerini ve böylece çok ağır bir hata yaptıklarını itiraf ettiler.

ALMANYA CİNAYETLERE GÖZ YUMMUŞ

Thüringen Anayasayı Koruma Dairesi'nin ricası üzerine Holger G., 1999 yılında yardımcı terörist şüphesiyle Aşağı Saksonya Anayasayı Koruma Dairesi tarafından üç gün gözaltına alınmış. Bu dönemde Holger G., 'dönerci cinayetlerini' işleyen üçlü gruba bir kişi üzerinden yurt dışında kalacak yer ayarlamaya çalışmış. Holger, serbest bırakıldıktan sonra kimliği tespit edilemeyen bir kişi ile üç kez telefonda görüşmüş, fakat 'bu durum Thüringen eyaletini ilgilendirir' gerekçesiyle aşırı sağcı olarak tespit edilmesine rağmen takip edilmemiş. Anayasayı Koruma Dairesi bu Neonazi hakkındaki verileri sürekli olarak kayıt altına almadığı gibi, eyalet kriminal dairesine de haber vermemiş ve karıştığı olayda gözlemci statüsünde değerlendirilmiş.

POLİS SENDİKASI ANAYASAYI KORUMA DAİRESİNİ ELEŞTİRDİ

Alman Polis Teşkilatı Sendikası şefi Rainer Wendt, aşırı sağcı terör konusunda polise yeterince bilgi vermediği suçlaması yapıp Anayasayı Koruma Dairesini eleştirdi. Polislerin ancak gizli Haberalma Daireisinin verileri doğrultusunda çalışabileceğini ifade eden Wendt, koskoca bir yıl için hiçbir içeriği olmayan raporla polisin ancak kısıtlı hizmet verebileceğini açıkladı. Olaylar açıklığa kavuştuktan sonra Anayasayı Koruma Dairesinin varlığının sorgulanması istendi. Bu arada aşırı sağcı Neonaziler arasına sokulan gizli ajanların daha sıkı kontrol edilmesi talep edildi.

DÖNERCİ CİNAYETLERİ'NİN ALTISINDA GİZLİ AJANLAR OLAY YERİNDEYMİŞ

Bu arada Bild gazetesi, aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı Grubu'nun (NSU) yaptığı tahmin edilen 9 cinayetin altısının olay yeri yakınında Anayasayı Koruma Dairesi adına çalışan ajanların olduğu iddia etti. 6 Nisan 2006 yılında Kassel'de bir internet kafede işlenen cinayet olayında Hessen Anayasayı Koruma Dairesinin gizli bir ajanının kafede oturup internete girdiği ifade edilmişti.

TEHLİKELİ NEONAZİLER İÇİN MERKEZİ KAYIT SİSTEMİ KURULSUN

Tüm bu gelişmelerle birlikte aşırı sağcı tehlikesinin boyutu gözler önüne serilirken, Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich (CSU), tehlikeli Neonazilerin merkezi kayıt sisteminde kayıt altına alınmasını talep etti. Bu sistemde "Şiddete hazır aşırı sağcıların ve sağ odaklı aşırı sağcıların verleri toplanmalıdır.'' şeklinde konuşan Friedrich, bu verilere anayasayı koruma daireleri ve polisin kolayca ulaşması gerektiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com