Türk dostu Japon prens hayatını kaybetti

Türk dostu Japon prens hayatını kaybetti
Japon İmparatoru Akihito'nun kuzenlerinden Prens Tomohito 66 yaşında hayatını kaybetti. Gırtlak kanseri olduğu bilinen Prens Tomohito Mikasa, bir Türk dostuydu.
Türk dostu Japon İmparatoru Akihito'nun kuzenlerinden Prens Tomohito 66 yaşında hayatını kaybetti. 
 
Japonya'da 1926 yılında kurulan Türkiye-Japonya cemiyeti uzun yıllardır Prens Tomohito'nun himayesinde faaliyet gösteriyordu 
 
Prens Tomohito'nun babası Prens Takahito Mikasa ile başlayan bu dostluk serüveni uzun yıllardır devam ediyor. 
 
Hâlâ sağ olan 96 yaşındaki baba Takahito'nun yaşlanması sebebiyle vazifelerini oğullarına devretmesi nedeniyle önceden babasının himayesinde yürütülen Japon-Türk Cemiyetinin faaliyetleri 66 yaşında hayatını kaybeden Prens Akihito'nun himayesinde yürütülüyordu. 
 
Baba Takahito'nun 50 yıl önce Türkiye'ye yaptığı bir seyahatin ardından hem arkeolojiye olan ilgisi, hem de Türkiye'ye olan sevgisi nedeniyle hem baba hem de müteveffa Prens, Kırşehir Kaman'da bulunan Kamankale Höyük'deki kazılara büyük ilgi gösteriyordu. 
 
Bu bölgede yapılan kazılara öncülük yapan aile, kazıların devamı için Japonya'da bu konuda fikir babalığı yaparak, fon kurup çeşitli tanıtım ve yardım çalışmalarını da himaye etti. 
 
Prens Tomohito son olarak Japon hükümetinin Kültürel Mirası Koruma Programı kapsamında verdiği hibeyle yapılan Kırşehir'deki Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesinin açılışına katılmıştı. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com