Türk dünyası edebiyatçıları Isparta'da bir araya gelecek

Türk dünyası edebiyatçıları Isparta'da bir araya gelecek
Türk Cumhuriyetleri ve akraba topluluklarından yazarlar birliği yöneticileri, akademisyen, kültür ve edebiyat dergilerinin edebiyatçıları Isparta'da buluşacak

Türk Cumhuriyetleri ve akraba topluluklarından akademisyen, yazar ve edebiyat adamları Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinin (SDÜ) düzenleyeceği Geçmişten Geleceğe, Yerelden Evrensele Türk Dünyası Edebiyatı Forumu'nda buluşacak.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu yaptığı yazılı açıklamada, üniversitenin eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra bulundukları yerlerde akademik ve sosyal liderlik misyonunu da üstlendiklerini belirtti. Edebiyatta, dilde, fikirde ve kültürde birliğin sağlanması amacıyla 19-20 Şubat'ta Geçmişten Geleceğe, Yerelden Evrensele Türk Dünyası Edebiyatı Forumu'nu düzenleyeceklerini ifade eden Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, "Türk devlet ve toplulukları arasındaki dostluk ve kardeşlik bağını güçlendirerek eğitim, bilim, edebiyat, sanat, ekonomi ve daha birçok alanlardaki işbirliğinin gelişmesine imkan sağlamak istiyoruz" dedi.

İbicioğlu, foruma 16 Türk Cumhuriyetleri ve akraba topluluklarından 60 akademisyen, yazarlar birliği başkanı, edebiyat dergisi editörü, yazar ve bürokratın katılacağını bildirdi.

Foruma katılacağı açıklanan isimlerden bazıları ise şöyle:

"Türk Dünyası Yılın Edebiyat Adamı seçilen Kazak Tölen Abdikov, Türksoy Genel Sekreteri Düsein Kaseinov, Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yakup Ömeroğlu, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Rashat Mecit, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Nurlan Orazalin, Kırgızistan Yazarlar Birliği Genel Sekreteri, Aydarbek Sarbabetov, Başkurt Yazarlar Birliği Başkanı Tanzilya Devletberdina, Kumuk Yazarlar Birliği Başkanı Kamil Aliev, Kabardin Balkarya Yazarlar Birliği Başkanı Khasan Misedoviç Tkhazef, Karaçay Çerkes Yazarlar Birliği Başkanı Nıurlıu Bekmurzayevi ve Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Ali Nesim."

Muhabir: Tuncer Çetinkaya
Yayınlayan: Murat Aslan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com