Türk dünyası ülkelerinden gelen öğrenciler Eskişehir'de

Türk dünyası ülkelerinden gelen öğrenciler Eskişehirde
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında KKTC, Kırım, Makedonya ve Bulgaristan'dan gelen 270 üniversite öğrencisi Eskişehir Valisi Tuna'yı ziyaret etti

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kırım, KKTC, Makedonya ve Bulgaristan'dan gelen 270 üniversite öğrencisi, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'yı ziyaret etti.

Toplantı Salonu'ndaki ziyarette konuşan Vali Tuna, Türk dünyasından gelen insanları çeşitli etkinliklerle Eskişehir'de buluşturmaya çalıştıklarını bildirdi.

Eskişehir'den Türk dünyasına ülkelerine yaklaşık 8 bin öğrenciyi geziye gönderdiklerini belirten Tuna, bu tür etkinliklerin devam edeceğini vurguladı.

Tuna, Eskişehir'in sanayisi, tarımı, turizmi ve ulaşımı gelişmiş, büyük bir kent olduğunu ifade ederek, "Millet olarak insanlık tarihinde çok önemli katkılarımız var. 'Türk dünyası' dediğimiz coğrafyada çok güzel eserler bırakmışız. Hepsi insanlığın rahatı, huzuru için. Her zaman barışın yanında olmuşuz. Bulunduğumuz coğrafya çok sıkıntılı ve hassas. Bu toprakların vatan olması çok kolay olmuyor. Birileri bedel ödüyor, kan, can veriyor, oraları vatan oluyor" diye konuştu.

Çanakkale Savaşı'nda Kırım, Balkan ülkeleri, Ortadoğu, Kafkas ülkeleri ve Kuzey Afrika'dan gelip şehit olan insanların olduğunu anlatan Tuna, şöyle devam etti:

"İnsanlar bu vatan için canını feda etmiş. Bunların içinde lisede okuyan öğrenciler var. Okulunu bırakıp gelmiş, şehit olmuş. Onların çocukları, torunları olarak bize düşen, onların yarım bıraktıklarını yani eğitimlerini yarıda bırakmışlar. Biz eğitimlerini tamamlamak ve eğitim aldığımız alanlarda en iyi olmak zorundayız. Aramızdaki iletişimi muhafaza edeceğiz. Bugünün dünyasında ayakta kalabilmek için mutlaka bir olmak, birbirine destek olmak gerekiyor. Bunu lütfen hiç aklınızdan çıkarmayın. Çünkü bugünün dünyasında bölmek ve ayrı düşürmek için her şey yapılıyor. Her türlü hile var, tuzak var. Bunlara gelmemek lazım. Türkiye ile kardeş ülkelerin arasındaki iletişimin güçlü olması ve geleceğin de güçlü olması sizin aranızdaki iletişime ve birbirinize destek olmanıza bağlı."

Konuşmanın ardından Vali Tuna, öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com