Türk dünyası yazarları Eskişehir'de buluştu

Türk dünyası yazarları Eskişehirde buluştu
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında oluşturulan "Türk Dünyası Yazar Meclisi"nde 18 ülkeden gelen 48 yazar, bilgi ve deneyimlerini paylaştı

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında oluşturulan  "Türk Dünyası Yazar Meclisi"nde 18 ülkeden gelen 48 yazar, bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Valilik Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk dünyasına kültür başkentliği yapmak için kendilerine düşen misyonu başarıyla yerine getirmek için çalıştıklarını bildirdi.

Türk dünyasından gelen yazarları Eskişehir'de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını anlatan Tuna, şöyle devam etti:

"Bütün yazarlarımız değerler dünyamıza aynalık ediyor. Tüm yazarlarımızın başımızın üzerinde yeri vardır. Kültürümüzü geleceğe taşıyacak kitapları onlar üretiyor ve kayıt altına alıyorlar. Bu bakımdan Türk dünyasında da yazarların ortak bir dil kullanması 'Dilde, Fikirde, İş'te birlik' yolunu ebediyen açık tutacaktır. Kültürümüzü geleceğe taşıyan yazarlarımız büyük bir misyon yükleniyor. Sizlerin bu yürekliliği geleceğe ilişkin umudumuzu artırıyor. Temennimiz Türk dünyasında hayatın her alanında hem nitelik hem de nicelik bakımından ortaklığın artmasıdır."

 

-"Türklerin büyük bir edebiyatı var"

 

Türk Dilli Ülkeler Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev, Türk dünyası yazarlarının bir araya gelip bilgi ve deneyimlerini paylaşmasından mutluluk duyduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Büyük bir coğrafyada yaşayan milyonlarca insan iftiharla ve gururla 'ben Türküm' diyor. Türklerin büyük bir edebiyatı var. Türk dünyası edebiyatı bir örgütleşme ihtiyacı doğdu ve Türk dünyasının eski kültür merkezi Eskişehir'de bu örgütlenme gerçekleşti. Bu faaliyetin esas amacı halkları yakınlaştırmak olacaktır. Edebiyat halklar arasında köprüler oluşturur. Birbirimizi daha iyi anlamak için edebiyat en iyi araçtır." 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Fırat  Purtaş da TÜRKSOY'un 21 yıldır bu tür buluşmaları, gönül birlikteliklerini sağlamak için çaba gösterdiğini söyledi.

Eskişehir'in geçen 1 yıl içinde TÜRKSOY'un 20 yılda elde ettiği birikimleri katlayarak artırdığını ifade eden Purtaş, bu tür etkinliklere her zaman destek vereceklerini dile getirdi.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Eskişehir'de kültür başkentliği kapsamında birçok alanda çeşitli faaliyetler düzenlendiğini belirterek, "Türk dünyasında yazarların bir araya gelmesi hepimizin arzusuydu. Bu arzu Eskişehir'e kısmetmiş. 18 Şubat'ta atılan imzalarla Eskişehir'de gerçekleşti. 20 yılı aşkın süredir bu hayali kuruyorduk. Bu hayalimizin gerçekleştiği için çok mutluyuz. İnşallah bu tür etkinlikler artarak devam eder" diye konuştu.

Kırgızistan Milli Yazarlar Birliği Başkanı Omor Sultanov da Türkiye'nin dünyadaki güçlü devletler arasında yer aldığını belirterek, Türk dünyasında yaşayan insanların Türkiye'ye ümitle baktığını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com