"Türk Dünyasında Kadın ve Moda Etkinlikleri"

Türk Dünyasında Kadın ve Moda Etkinlikleri
Eskişehir'de Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı iş birliğiyle gerçekleştirilen, "Türk Dünyasında Kadın ve Moda Etkinlikleri" kapsamında modacı Cemil İpekçi, Türk dünyasından katılan sektör t

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı iş birliğiyle gerçekleştirilen, "Türk Dünyasında Kadın ve Moda Etkinlikleri" kapsamında modacı Cemil İpekçi, Türk dünyasından gelen sektör temsilcileriyle deneyimlerini paylaştı.

İpekçi, "Türk Dünyasında Kadın ve Moda Etkinlikleri" kapsamında bir otelin konferans salonunda düzenlenen "Türk Dünyasında Moda" panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk giysi tasarımcılarından olduğunu söyledi

Bu konuda yurtdışında eğitim aldığını ifade eden İpekçi, şunları kaydetti:

"Meslek hayatımda 43 yıldır hep aynı şeyi söyledim, çağdaş olmak farklı bir şey ama köklerine sadık kalmak da farklı bir şey. Her kültürel olayda olduğu gibi esasında moda kavramı bir sanat değildir. Giysi bir sanattır, moda ise onun paraya çevrilmiş şeklidir. Şimdi maalesef batılılaşma diye yanlış bir kavram gelmiş. Çünkü çağdaş olmak, batılı olmak değildir. Ben bir batılı değilim, ben Avrasyalıyım. Çünkü babam Selanikli, annem Anadolu topraklarından. O zaman batıyı taklit etmem gerekmiyor ama dünyadaki trendleri bilhassa gençler takip edebilirler. Benim esas konum, kostüm tarihidir. Kostüm tarihine baktığımız zaman yüzyıllar boyunca batılılar doğuyu taklit etmiş. Rönesans'taki bütün desenlerin yüzde 90'ı bizim bu topraklarımızdan ve Asya'dan alınmış desenlerdir. Hereke'den tutun da Diyarbakır'dan giden kumaşlar vardır."

İpekçi, Anadolu topraklarında yaşayan Türk kadınlarının kullandığı iğne oyalarına da değinerek, "Anadolu topraklarındaki iğne oyaları hepimize süs gibi gelir ama aslında o iğne oyaları konuşur. Her bir iğne oyasının anlamı ve manası vardır" dedi.

İpekçi, konferans salonunda bulunan ve tasarım bölümünde öğrenim gören üniversite öğrencilerine de tasarımla ilgili öneriler sundu.

Panelin ardından etkinliğe katılanlar, İpekçi ile fotoğraf çektirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com