"Türk Dünyasında Kadın ve Moda Etkinlikleri" başladı

Türk Dünyasında Kadın ve Moda Etkinlikleri başladı
Eskişehir Valisi Tuna: "Moda estetiğinde, 'Türk dünyasında kadın' konusuna da dikkati çekmek istiyoruz"

ESKİŞEHİR (AA) -  Eskişehir'de, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) iş birliğiyle gerçekleştirilen, Türk Cumhuriyetleri'nden moda sektörü temsilcilerini bir araya getiren "Türk Dünyasında Kadın ve Moda Etkinlikleri" başladı.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, bir otelde düzenlenen etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Türk dünyasının gönül ummanını bir kez daha bir araya getirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Türk dünyasının moda sektörünün değerli temsilcilerini ve tasarımcılarının katılımlarıyla zengin bir görsel şölenin herkesi beklediğini ifade eden Tuna, şöyle konuştu:

"Söz konusu etkinlikle moda estetiğinde, 'Türk dünyasında kadın' konusuna da dikkati çekmek istiyoruz. Türk kültüründe ezelden beri kadın hep erkeğin yanındaydı. Yakın tarihimize baktığımızda Kurtuluş mücadelemizde de kadınlarımız yine erkeğin yanındaydı. Ruh ufkumuz olan Hz. Mevlana kadınlar için 'sevgili değildir' der. Çünkü ona göre kadın sevgiliden öte ve yüce 'Hakk nuru'dur. Cennetin, anaların ayakları altında olduğuna inanılan bir değerler dünyasında yine Atatürk'ün önderliğinde kadınlarımıza bir çok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Temennimiz Türk dünyasında, hayatın her alanında hem nitelik hem de nicelik bakamından ortaklığın artmasıdır. Bunu besleyen ümidimiz, ortak kültür mirasımız ve değerlerimizdir."

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat  Purtaş da bir çok etkinliği, Türk dünyası halklarının kültürel ortaklığı açısından son derece verimli iş birliklerine dönüştürmek istediklerini bildirdi.

Konuşmaların ardından "Uluslararası Türkeli'nin Renkleri Moda Tasarım Yarışması"nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Dana sonra Vali Tuna ve beraberindekiler, "Türkeli'nin Renkleri Moda Tasarım Yarışması ve Ülke Kültür Ürünleri Sergisi"ni gezdi.

 Yarın sona erecek etkinlikte, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Moğolistan, Kırım, Makedonya, Altay, Tataristan, Saha Yakut, Hakas, Tuva, Başkurdistan, Çavuşistan, Kalmuk, Kabardin Balkar, Uygur'dan sektör temsilcileri, tasarımcılar ve akademisyenlerin katılımının yanı sıra Türk moda sektörünün önemli tasarımcılarının katılımlarıyla zengin ve çok kültürlü bir görsel şölen oluşturulacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com