"Türk Düşünce Çalıştayı"

Türk Düşünce Çalıştayı
Azerbaycan Bağımsız Milletvekili Paşayeva :

KARABÜK (AA) - Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü İçtimai Birliği Başkanı ve Azerbaycan Bağımsız Milletvekili Ganire Paşayeva, "Aslında Türk cumhuriyetleri, Türkiye için büyük bir güçtür. O cumhuriyetler, Türkiye ile her konuda daha çok beraber olursa hepimize güç verir" dedi.

Safranbolu ilçesindeki otelde düzenlenen Türk Düşünce Çalıştayı'nda konuşan Paşayeva, Türk cumhuriyetlerinin bugünkü dünya düzeninden nasıl çıkacağı konusunun ele alınması gerektiğini söyledi.

Savaşların dünyadaki enerji kaynaklarını ele geçirmek amacıyla çıktığını ifade eden Paşayeva, şöyle konuştu:

"Biz diyoruz 'Katar'da bu kadar gaz var, Türkmenistan'da ne kadar gaz var, hesabını yapalım.' Bizi birleştiren ana nokta var ki o da milli kimliktir. Bu, en önemli noktadır. Bunun üstünde hiçbir şey olamaz. Bu, birleştiren unsurdur. Bu coğrafyada böyle bir gücümüz var. Ukrayna konusu tartışılıyor. Ben Ukrayna'nın tartışılmasından daha çok, Ukrayna olaylarından sonra Rusya'nın Orta Asya'daki Türk cumhuriyetleri üzerinde artan ağırlının konuşulmasını arzu ederim. O olaylar gözdağıydı."

Kardeş cumhuriyetler olarak daha çok çalışıp, sahiplenme duygusu ve işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini belirten Paşayeva, şunları kaydetti:

"Aslında Türk cumhuriyetleri, Türkiye için büyük bir güçtür. O cumhuriyetler, Türkiye ile her konuda daha çok beraber olursa hepimize de güç verir. Ermeni meselesinin arkasında 200 yılı aşkın ne kadar büyük bir oyun olduğunu gençlere, insanlarımıza aktarabilirsek, o gençlerimiz o vizyonla daha çok farklı yola girecektir. Türkiye'deki genç kardeşimizin Karabağ sorununu Azerbaycan sorunu gibi gördüğünü görürsem üzülürüm. Azerbaycan'da sözde Ermeni soykırımını Türkiye sorunu olarak kim görürse ona da üzülürüm. Demek ki istediğimiz gençliği, istediğimiz gibi yetiştiremediğimiz anlamına gelir. İlk önce gençlerimizi sahiplenme, biz duygusuyla büyütürsek daha etkin olabiliriz."

Çalıştay, yarın sona erecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com