TÜRK EXIMBANK'a Klup Kredisi

TÜRK EXIMBANK'a Klup Kredisi
Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, Türk Eximbank'ın 200 Milyon Euro (270 Milyon ABD Doları) tutarında 1 yıl vadeli bir kulüp kredisi sağladığını ve kredinin faizinin EURIBOR+%1,50 olarak belirlendiğini açıkladı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, Türk Eximbank'ın 200 Milyon Euro (270 Milyon ABD Doları) tutarında 1 yıl vadeli bir kulüp kredisi sağladığını ve kredinin faizinin EURIBOR+%1,50 olarak belirlendiğini açıkladı.
  Toplam 19 bankadan oluşan konsorsiyumdan temin edilen krediye ilişkin anlaşma bugün Londra'da imzalandı.
  Törene, Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu ile ING Bank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı John McCarthy'nin yanı sıra ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay, Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Ertan Tanrıyakul'la birlikte kredide yer alan bankaların temsilcileri katıldı.
  İmza töreninde bir açıklama yapan Kılıçoğlu, ING Bank'ın koordinatör olarak görev üstlendiği bu işleme, ING Bank'ın yanısıra, Akbank N.V., The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Rabobank,  Dexia Bank,  Doha Bank,  Fortis Bank,  Intesa Sanpaolo, , İşbank, National Bank of Greece, The Economy Bank N.V., Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası'nın Yetkilendirilmiş Lider Düzenleyici olarak; Citibank, Credit Europe Bank, JP Morgan Chase, Societe Generale ve Vakıflar Bankası'nın Kreditör olarak katıldığını belirtti.  Kılıçoğlu, krediye katılan bankaların geniş ülke yelpazesine dikkat çekti.
  Aynı piyasadan geçen yıl temin edilen 250 Milyon Euro tutarındaki kredinin, bu defa 200 Milyon Euro olarak, yüzde 80 oranında yenilendiğini belirten Kılıçoğlu, krediye katılan uluslararası bankaların maliyetlerinin yükseldiği ve buna paralel olarak Türk bankalarının sendikasyon spread'lerinde (marj) önemli artışlar yaşandığı bu dönemde, sözkonusu yenileme oranının Banka'ya ve Türkiye ekonomisine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.
  ING Bank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı John McCarthy, yaptığı açıklamada reel sektörde yaşanan likidite darlığına rağmen, bu kredi ile Türk ihracatçısının desteklenmeye devam edileceğini belirtti.
  McCarthy ayrıca yaklaşık bir yıl içinde ING Bank'ın Türkiye'ye yaptığı yatırımın 4.2 Milyar Dolar'a ulaştığını vurgulayarak, 'Türk Eximbank kredisindeki katkımız, Türkiye yatırımımıza verdiğimiz önemin bir sonucu ve aynı zamanda Türkiye'ye duyduğumuz bağlılığın bir göstergesidir' dedi.
  2009 yılında nakdi ve gayrinakdi kredi programları hacminde yüzde 37 artış öngören Türk Eximbank'ın sözkonusu kulüp kredisi ile döviz kaynak ihtiyacının bir kısmının karşılanmış bulunduğunu bildiren Kılıçoğlu, reel sektördeki likidite darlığının üst seviyelere tırmandığı şu dönemde, Türk Eximbank olarak Türk ihracatçısının taleplerinin ivedilikle karşılanmaya devam edileceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com