Türk gecesinde buluştular...

Türk gecesinde buluştular...
22-28 Kasım tarihleri arasında uygulanan ve Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Kütahya Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen Grundtvig Programı, Türk Gecesi ile sona erdi.

22-28 Kasım tarihleri arasında uygulanan ve Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Kütahya Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen Grundtvig Programı, Türk Gecesi ile sona erdi. 9 farklı ülkeden gelen Grundtvig Eğitim Projesi katılımcılarına eğitimleri sonunda Avrupa ülkelerinde geçerliliği bulunan sertifika ve teşekkür plaketleri sunuldu. Proje eğitimini derece ile sonlandıran katılımcılara ise, Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Okutman Ahmet Gümüştekin ve Kütahya Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gülten Eren Gümüştekin tarafından Türk kültürünü tanıtan hediyeler takdim edildi. Bu hediyelerin içinde Fatih Sultan Mehmet Han'ın tuğrası ve Hz. Mevlana ve semazenlerin yer aldığı çini tabaklar da bulunuyor.TELKARİ SANATININ İNCELİKLERİNİ ÖĞRENEN KATILIMCILAR SERTİFİKALARINI ALDI
Bir haftalık eğitim programında dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yetişkinler, kaybolmaya yüz tutmuş Türk sanatlarından biri olarak bilinen Telkari sanatının eğitini aldılar. Eğitim katılımcılara KMYO öğretim görevlileri Çiğdem Yavlal, Haldun Şekerci ve Ayşen Özkul tarafından verildi. Eğitimin sonunda ortaya çıkan eserlerden bir de sergi oluşturuldu. Eğitim haftası sonunda katılımcılar Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce'yi makamında ziyaret ederek yerleşke, fakülteler, bölümler, atölyeler ve sosyal alanlar hakkında bilgiler aldılar.
Grundtvig grubu, DPÜ'ye hayran kaldıklarını belirtirlerken termal tesisi ve tam olimpik yüzme havuzunu sık sık ziyaret ettiler. 9 farklı ülkenin kültürlerini anlatan kültür gecelerinin de düzenlendiği etkinlik, restoresi Dumlupınar Üniversitesi tarafından yaptırılan Ispartalılar Konağı'nda düzenlenen Türk Gecesi ile son buldu. Gecede Kütahya kına gecesi mankenler tarafından mizansen olarak canlandırılırken, Geceye, Kütahya Vali Yardımcıları Haluk Saygı ve Eşi, Vali Yardımcısı Mustafa İngeç, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Kibici, Kütahya Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gülten Eren Gümüştekin, Dumlupınar Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Okutman Ahmet Gümüştekin, Müdür Yardımcısı Sezgi Öztop, üniversite personeli ve basın mensupları katıldılar.
Kütahya yerel kıyafetlerinin sergilendiği bir defilenin de yapıldığı gecede, yöresel Kütahya yemeklerinin yanı sıra, katılımcıların ilgisini çekeceği düşüncesiyle servise dahil edilen çiğ köfte de unutulmadı. Gecede türküler eşliğinde davetlilere çiğ köfte ikram edilirken, üniversite halk oyunları ekibince, Kütahya yöresi halkoyunlarının oynandığı küçük bir gösteri de sunuldu.
EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARIYLA BARIŞ KÖPRÜLERİ OLUŞTURUYORLAR
Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nca Hayat Boyu Öğrenme adı altında yürütülmekte olan Grundtvig Projesi adını Danimarkalı filazof, din bilgini, öğretmen, tarihçi ve şair olan Nikolaj Frederick Severin Grundtvig'den alıyor. Proje, yetişkin kişilere yaşamları boyunca bilgi ve niteliklerini geliştirmek için imkan sunan bir eğitim programı olarak tanımlanıyor. Eğitim programı boyunca değişik ülke ve kültürlerden pek çok yetişkin bir araya gelme imkanı buluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com