Türk-Gürcü İş Forumu

Türk-Gürcü İş Forumu
Gürcistan Başbakanı Garibaşvili:

TİFLİS (AA) - Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, Türk iş adamlarına "Gürcistan'ın kapıları size her zaman açık olacaktır. Bizim açımızdan bakıldığında Gürcistan'da gerçekten adil, eşit ve şeffaf bir yatırım ortamına sahip olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yatırımlarınız mutlaka devlet tarafından koruma altına alınacaktır" diye seslendi. 

Garibaşvili, Türk-Gürcü İş Forumu'nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla gerçekleşen kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Gürcistan için stratejik bir ortak olduğunu belirterek, "Herşeyden önce Türkiye ülkemizin dostudur" dedi. 

Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması noktasında Türkiye'nin önemli yeri olduğunu vurgulayan Garibaşvili, "Türkiye, Gürcistan'ın bir numaralı ticaret ortağıdır ve bu tür güçlü bir ortağınız, komşunuz olduğunda son derece önemli bir artıya sahipsiniz demektir" diye konuştu. 

Türkiye'den malların yanı sıra yeni teknolojilerin de ithal edildiğini kaydeden Garibaşvili, üretilen malların ekonomiyi geliştirmek ve ihracat rakamlarını artırma açısından önemli bir potansiyeli olduğunu, iki ülkenin de karşılıklı olarak bundan yarar sağlayabileceğini ifade etti. 

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ne desteklerini sürdüreceklerini ifade eden Garibaşvili, "Bu hattın çalışmaya başlaması işbirliğimizi hem ticaret hem de kargo taşımacılığı açısından daha da ileriye taşıyacak. Ülkemizin büyümesine de katkıda bulunacak" diyerek, çalışmaların hızlandırılmasına önem verdiklerine vurgu yaptı. 

Enerji ve ulaşım alanındaki transit koridorunun aktif bir katılımcısı olmanın kendileri için büyük önem taşıdığını anlatan Garibaşvili, "Bu koridorun Gürcistan ve Gürcistan'ın gelişimi için hayati önemi var" ifadesini kullandı. 

Garibaşvili, şöyle konuştu:

"Ortak transit koridorunun oluşturulabilmesi için ortak politikaların belirlenmesi ve koordineli olarak bunların gerçekleştirilmesi lazım. Bir kez daha ifade etmek istiyorum, Gürcistan bu yönde hem dostumuz hem de komşumuz olan Türkiye ile aktif biçimde çalışmaya hazır. Aynı zamanda Azerbaycan ile de bu çalışmalarda stratejik ortak olarak çalışmaya devam edeceğiz."

Gürcistan'daki yatırımlar açısından Türkiye'nin yerine de değinen Garibaşvili, "İşbirliğimizin daha başarılı sonuçlara, daha ilginç projelere imza atacak şekilde gelişeceğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

Garibaşvili, konuşmasını, Türk iş adamlarına "Gürcistan'ın kapıları size her zaman açık olacaktır. Bizim açımızdan bakıldığında Gürcistan'da gerçekten adil, eşit ve şeffaf bir yatırım ortamına sahip olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yatırımlarınız mutlaka devlet tarafından koruma altına alınacaktır" diye seslenerek tamamladı. 

 

-TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Gürcistan'ı sadece komşu olduğu için değil dost ve akraba olduğu için önemsediklerini belirtti.

Ülkenin geleceğine inandıklarını, büyüme ve zenginleşme potansiyeli gördüklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Gürcistan'ın bugünkü durumunu, Türkiye'nin 30 yıl önceki durumuna benzettiğini kaydetti. 

Türkiye'nin, zenginleşme hikayesine, Gürcistan'ın bugün olduğu yerden, 30 yıl önce başladığını anlatan Hisarcıklıoğlu, o dönemde zenginleşme için özel sektörün gelişmesinin şart olduğunun anlaşıldığını, Türkiye'nin girişimcilik kabiliyetini keşfettiğini ve özel sektörün önünün açıldığını söyledi. Sıfır sermayeyle çıkılan yolda 30 yıl sonra dünyanın en büyük 16'ncı ekonomisi haline gelindiğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Bunlar özel sektörün önü açıldığı zaman, kendi insanına güvenildiği zaman yapılabileceklerin en somut göstergeleri. Gürcistan'da bizim yaşadıklarımızın aynısını görüyorum, geleceğinin Türkiye gibi olacağına inanıyorum" dedi.

"Tecrübe ve enerjimizi kardeş ülke Gürcistan ile daha fazla iş yaparak paylaşmak istiyoruz. Karşılıklı olarak zenginleşmeye katkı sağlamak istiyoruz" ifadelerini kullanan Hisarcıklıoğlu, Gürcistan'daki kurallara uymayan şirketlerin çeşitli müeyyidelerle karşılaşmasının normal olduğuna ancak kurallara uyan şirketlerin de her türlü mekanizmayla desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.  

Gürcistan ve Türkiye'nin coğrafi konumuna da değinen Hisarcıklıoğlu, "Bu kapıları sonuna kadar açmamız lazım" diyerek, tarihi İpek Yolu'nun canlandırılması açısından Azerbaycan ve Gürcistan'ın kilit öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Gümrük kapılarının modernizasyonu için her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını ve bu konuda Gürcistan'dan adım beklediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Uluslararası yatırımcıların daha fazla yatırım gerçekleştirebilmeleri için karşılıklı olarak ortak bir tahkim mekanizmasına ihtiyaç var" dedi.

Hisarcıklıoğlu, bu görevi özel sektör olarak üstlenmeye hazır olduklarını kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com