Türk halkı önce ev almak istiyor

Türk halkı önce ev almak istiyor
MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının fazladan 40 bin TL’si olsa, bu parayı önce ev almak ve altına yatırım yapmak için kullanacak.

MasterCard tarafından, yaptırılan MasterIndex araştırması ile Türk halkının eline geçen fazla parayı nasıl değerlendireceği araştırıldı. Türkiye'nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının cebinde fazladan 40 bin TL'si olsa bu parayı öncelikle ev veya daire almak ve altına yatırım yapmak için kullanacak. Halkın fazladan 40 bin TL'yi değerlendirme yöntemlerini daha sonra sırasıyla otomobil almak, tasarruf yapmak, eğitim için kullanmak, yeni iş kurmak, sağlık için harcamak, alışveriş yapmak, gezi ve eğlenceye harcamak, mevcut işlerini geliştirmek, elektronik eşya almak, beyaz eşyaya harcamak ve hisse senedi veya tahvil almak izledi.

Kadın "alışveriş", erkek "iş" dedi

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 29'u ellerine geçen fazladan parayı öncelikli ev almak, yüzde 24'ü altına yatırım yapmak, yüzde 20'si otomobil almak için değerlendireceğini söylerken, erkeklerin ise yüzde 23'ü altın, yüzde 20'si ev alacaklarını belirtiyorlar.

Alışveriş konusunda ise kadınların yüzde 14’ü "alışveriş yaparım" derken bu oran erkeklerde yüzde 6’da kaldı. Erkeklerin ise yüzde 13’ü "işimi geliştiririm" derken kadınlarda "işimi geliştiririm" diyenler yüzde 4’te kaldı.

Gençler eğitim, orta yaşlı ev istiyor

Araştırmaya göre, gençler, bu parayı öncelikli olarak eğitimleri için harcayacaklarını ifade ediyorlar. Özellikle orta yaşlarda "ev ya da daire almak için kullanırım" diyenlerin oranında artış görülüyor. Araştırmaya göre, fazladan 40 bin TL’yi değerlendirme yöntemlerine gelir seviyesine göre bakıldığında ise yüksek gelir grubundaki kişilerin, fazladan parayla altın almayı, TL ve döviz tasarrufunda bulunmayı öncelikli olarak tercih ettikleri görülüyor. Düşük gelir seviyesindekilerin önceliği ise ev almak olarak ortaya çıkıyor.(ANK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com