TÜRK-İŞ BAŞKANI KUMLU: "YENİ ANAYASA TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ GARANTİ ALTINA ALMALI"

TÜRK-İŞ BAŞKANI KUMLU: "YENİ ANAYASA TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ GARANTİ ALTINA ALMALI"
TÜRK-İŞ BAŞKANI KUMLU: "YENİ ANAYASA TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ GARANTİ ALTINA ALMALI"

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, yapılacak yeni Anayasanın, sosyal devleti güçlendirmesi, endüstriyel ilişkilerde başta ILO ve Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası normları gözetmesi, örgütlenme, grev, toplu pazarlık ve diğer tüm temel hak ve özgürlükleri garanti altına alması gerektiğine dikkat çekti. CENEVRE (ANKA) - TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, yapılacak yeni Anayasanın, sosyal devleti güçlendirmesi, endüstriyel ilişkilerde başta ILO ve Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası normları gözetmesi, örgütlenme, grev, toplu pazarlık ve diğer tüm temel hak ve özgürlükleri garanti altına alması gerektiğine dikkat çekti.
Kumlu, Cenevre'de gerçekleştirilen Uluslararası Çalışma Konferansı'nda yaptığı konuşmaya,
ILO Genel Direktörü Somavia'ya, tüm dünyada insan onuruna yakışır iş, sosyal adalet ve barışın yaygınlaşması için bugüne kadar verdiği katkıları için teşekkür ederek başladı.
"Ayrıca, daha önce ILO bünyesinde yürüttüğü çalışmalar ve ITUC Genel Sekreterlik görevi dolayısıyla yakından tanıdığımız Sayın Guy Ryder'ı yeni seçildiği ILO Genel Direktörlük görevi nedeniyle tebrik ediyor, kendisine başarılar diliyorum" diyen Kumlu, 100. Çalışma Konferansından bugüne kadar geçen bir yılın ardından gördükleri tek şeyin; işsizlik, yoksulluk ve adaletsizliğin artması, örgütsüz toplumlar yaratılması ve insanların mutsuzluğa, dünyanın ise ekonomik ve sosyal bir çıkmaza sokulması olduğunu vurguladı.
Meksika'da gerçekleştirilen G20 Çalışma Bakanları Zirvesine göre istihdamdaki büyümenin yüzde bir buçukta kalmasının, istihdam açığının kapatılmasını imkânsız hale getireceğine dikkat çeken Kumlu, şöyle devam etti:
"ILO, 2007 yılından bugüne, genç işsiz sayısının dört milyon arttığını belirtmektedir. Kadınlar, iş yaşamında ucuz emek olarak kullanılmakta ve kayıt dışı istihdamın en önemli kaynağını oluşturmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu olumsuzluklara karşı, tüm insanlığın çıkarı ve mutluluğu için yapılması gerekenler belli iken; planların hala, krize neden olan düzeni ve finans çevrelerini kurtarmak üzerine yapılması anlaşılır gibi değildir. Avrupa; hatta, Amerika da dahil olmak üzere pek çok ülkede çalışan kesim, çeşitli gösteriler ve seçimlerdeki tercihleriyle çalışan yoksullar sınıfı oluşturulmasına karşı tepki göstermektedir."
Türkiye'de bu sorunların yanında kayıt dışı ekonominin de yaygın olmasının, durumu daha da kötüleştirdiğini dile getiren Kumlu, insanların işsizlik ve yoksulluğun alternatifi olarak, kayıt dışında veya insan onuruna yakışmayan koşullarda çalışmaya zorlandığını söyledi.
İstihdamı artırmak için hazırlanan Ulusal İstihdam Stratejisi belgesinin, esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştırmayı amaçladığını, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesini öngördüğünü belirten Kumlu, "Ayrıca Hükümet, ulusal asgari ücreti bölgelere göre azaltmayı hedeflemekte, işçi ücretinin bir parçası ve geleceğinin teminatı olarak gördüğümüz kıdem tazminatı uygulamasında değişiklik yapılacağını açıklamaktadır. Kıdem tazminatında hak kaybına neden olacak her türlü girişimin, bizim için genel grev nedeni olacağını belirtmek isterim. Tüm bunlar, ülkemiz gerçeklerini göz ardı eden, çalışan kesimi yeterli sosyal güvenlik ve insan onuruna yakışır gelirden mahrum bırakacak, ağır sonuçları olan düzenlemelerdir" şeklinde konuştu.

-"TÜRKİYE İŞ KAZASINDA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ"-

Bu tür yaklaşımları destekleyen ve kayıt dışı ekonomiyi kabullenen, hatta meşrulaştırarak hukuk altına almaya çalışan uluslararası kuruluşların bulunduğuna dikkat çeken Kumlu, "Bu kuruluşlara, asıl yapılması gerekenin işsize iş bulmak, düzensiz ve güvencesiz işleri kaliteli ve insan onuruna yakışır işlere dönüştürmek olduğunu hatırlatmak isterim" diye konuştu.
Türkiye'nin, iş kazası meydana gelen ülkeler arasında dünyada üçüncü, Avrupa ülkeleri arasında ise ilk sırada yer aldığını anlatan Kumlu, bunun en önemli nedeni uygulamadaki eksiklikler olduğunu kaydetti. Kumlu, bu çerçevede, şu an TBMM'de olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısının bir an önce yasalaşmasını ve uygulamalardaki eksikliklerin giderilmesini beklediklerine vurgu yaparken, şöyle devam etti:
"Türkiye'de, çalışma hayatını ve sendikal hakları doğrudan etkileyecek yasal değişiklikler ve yeni Anayasa yapılması gündemdedir. Hazırlanacak Anayasa, sosyal devleti güçlendirmeli, endüstriyel ilişkilerde başta ILO ve Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası normları gözetmeli, örgütlenme, grev, toplu pazarlık ve diğer tüm temel hak ve özgürlükleri garanti altına almalıdır. Konferansın başladığı günlerde, ülkemde havacılık sektöründe grev hakkını yasaklayan bir yasanın TBMM'de kabul edilmiş olması, bu ihtiyacın göstergesidir.
Toplu iş sözleşmesi, grev ve lokavt yasası ile sendikalar yasasını tek bir yasada birleştiren Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı da TBMM gündemindedir. Tarafların üzerinde bütünüyle uzlaşma sağlayamadıkları bu tasarı, çalışan kesimin talepleri doğrultusunda son değişiklikler yapılarak bir an önce yasalaşmalıdır. Yasanın temel amacı işçilerin korkmadan sendikalara üye olmalarını sağlamak ve örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırarak güçlü sendikaların varlığını sağlamak olmalıdır. Örgütlenmelerin işten çıkarmalarla sonuçlandığı ülkemde, örgütlenme hakkının güvence altına alınması elzemdir."
Ayrıca, Nisan ayında yürürlüğe giren bir yasayla kamu görevlilerinin sendikal haklarında değişiklik yapıldığını ifade eden Kumlu, "Ancak, yapılan bu değişiklik kamu görevlilerine ILO Sözleşmeleri ile uyumlu bir toplu sözleşme ve grev hakkı tanımış değildir. Halen pek çok kamu görevlisi, yasal sınırlama nedeniyle kapsam dışında kalmakta ve sendika üyesi olamamaktadır. Toplu Sözleşme Kurulunun işveren kanadı, gündemi tek taraflı olarak belirlemekte, Hakem Kurulu işveren çoğunluğunda oluşmakta ve bu durum kamu çalışanlarının beklentisini karşılamamaktadır" diyerek sözlerini tamamladı. (ANKA)
(HM/ÖZK) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com