Türk-İş Genel Başkanı Atalay:

Türk-İş Genel Başkanı Atalay:
“(1 Mayıs İşçi Bayramı) Taşeron problemimiz, örgütlenme problemimiz var. İnşallah bu yıl rahat bir şekilde barış ve kardeşlik içerisinde Türkiye’ye haykıracağız”

KIRIKKALE (AA) - Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 1 Mayıs İşçi Bayramı'na ilişkin, "Taşeron problemimiz, örgütlenme problemimiz var. İnşallah bu yıl rahat bir şekilde barış ve kardeşlik içerisinde Türkiye’ye haykıracağız" dedi.

Başkan Atalay, Türk Metal Sendikasının Kırıkkale'de bir düğün salonunda düzenlediği programın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Tür-İş Başkanlar Kurulu olarak toplandıklarını ve 1 Mayıs’ta Kadıköy’de olacaklarını söyledi.

1 Mayıs’ta Türkiye’nin her yerinde olacaklarını belirten Atalay, şöyle konuştu:

"Özellikle Kadıköy ağırlıklı, İzmir, Ankara, Adana gibi büyük vilayetlerin tamamında olacağız. Kadıköy’de Türk-İş olarak kendimiz kutlayacağız. Katılmak isteyen dernekler, sendikalar ve partiler de davetlidir. Buyursunlar gelsinler. 1 Mayıs’ı orada anlatacağız. Taşeron problemimiz, örgütlenme problemimiz var. İnşallah bu yıl rahat bir şekilde barış ve kardeşlik içerisinde Türkiye’ye haykıracağız."

 

-Milli Piyade Tüfeği üretimi 

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak da Makine Kimya Endüstrisi Kurumunda (MKEK) bazı projelerin imza aşamasında olduğunu söyledi.

MKEK Silah Fabrikası'nda son derece önemli milli bir projenin sonuna gelindiğini anlatan Kavlak, şöyle konuştu:

“Mühendisliğinden işçiliğine, işçiliğinden üretimine, üretiminden montajına, montajından test deneylerine kadar yüzde yüz yerli, yüzde yüz Kırıkkaleli. Tamamıyla bu toprağın işçisinin, mühendisinin alın teri, göz nuru olan Milli Piyade Tüfeği seri üretimlerine başlamak üzeriyiz. Şu ana kadar 200 test üretimi bu ayın sonuna kadar tamamlanacak. Allah izin verirse seri üretim aşamasına geleceğiz. Fakat birileri bir şekliyle Kırıkkale’nin, MKEK’in olan bu tüfeğin üretimini bizden alıp özel sektöre vermek istiyor. Milli Piyade Tüfeği MKEK Silah Fabrikası çalışanlarınındır. Onların olarak da kalacaktır. Bunu herkes böyle bilsin."

Kavlak, bir diğer gelişmenin de Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'nda vakumlu çelik üretimiyle ilgili ihalenin son aşamasında olduğunu bildirdi.

Bu ihaleyle 4 bin 500 tonluk dövme pres tezgahının alınacağını ifade eden Kavlak, "Bunun oluru çıktı. Bu tezgah alındıktan sonra Türkiye’de yıllık 300 bin ton olan ihtiyacın sadece 120 bin tonunu Ağır Silah ve Çelik Fabrikası karşılayacak. MKEK’de 200 yeni işçi iş başı yapacak. Böylelikle Kırıkkale bir sanayi şehri olma yolunda dev bir adımı da geride bırakacak" diye konuştu.

Programa, Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, sendika üyeleri ve MKEK çalışanları katıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com