Türk-İş Genel Başkanı Atalay:

Türk-İş Genel Başkanı Atalay:
"Bizim yapımız, tabanımız müsaade alınmayan bir yerde 1 Mayıs'ı kutlamak istemiyor. Biz yönetim olarak, başkanlar kurulu olarak da o doğrultudayız"

ANKARA (AA) - Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Bizim yapımız, tabanımız müsaade alınmayan bir yerde 1 Mayıs'ı kutlamak istemiyor. Biz yönetim olarak, başkanlar kurulu olarak da o doğrultudayız" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ı makamında kabul etti.

Basına kapalı olarak gerçekleşen kabulün ardından Atalay, görüşmeyle ilgili basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Atalay, Konfederasyon olarak 2000 yılından beri 1 Mayıs'ı 3 kez Kadıköy'de, 4 kez Çağlayan'da, 1'er kez ise Bursa ve Tandoğan'da kutladıklarını belirterek, tartışmalardan ötürü 5 yıl 1 Mayıs'ı kutlama imkanlarının olmadığını söyledi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun bu yıl 1 Mayıs'ı İstanbul Kadıköy Meydanında kutlama kararı aldığını anımsatan Atalay, Kadıköy Meydanıyla ilgili sorun yaşandığını ama bu sorunun aşıldığını söyledi.

Kadıköy'ün dışında Ankara, İzmir ve Adana'da başta olmak üzere tüm illerde kutlama yapacaklarını ifade eden Atalay, Türkiye Kamu-Sen'in de Kadıköy'de kendileriyle birlikte kutlama yağacağını kaydetti.

Türkiye'nin her yerinin kendileri için Taksim Meydanı gibi olduğunu dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

"Dağlar kadar sıkıntımız, derdimiz ve problemimiz var. 1 Mayıs'ta, bugünde, bizim bir günlük bayramımızda bütün Türkiye'nin alanlarından çalışanların, çalışmayanların, öğrencilerin, tarımda çalışanların sıkıntılarını, sorunlarını başta Kadıköy olmak üzere alanlarda haykıralım. Sıkıntılarımız, dertlerimizi anlatalım."

Atalay, 1 Mayıs'ın önüne hiçbir şeyin geçmemesini arzu ettiklerini belirterek, "Hiçbir yerde gerginlik olmasın, herkes istediği yerde kutlasın. Bizim için hiçbir mahsuru yok" dedi.

-Türk-İş birlikte kutlamaya hazır

Kadıköy'deki kutlama için siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunduklarını ifade eden Atalay, öbür sendikaların da bulundukları yerde bir gerginliğe sebep olmadan 1 Mayıs'ı kutlamalarını arzu ettiğini söyledi.

Atalay, açıklamasına söyle devam etti:

"İmkan olsa da Türkiye'deki bütün işçi ve memur sendikaları, dernekler, odalar bir çatı altında bunu kutlayabilsek. Maalesef olmadı, bunu yapamadık bugüne kadar. İnşallah umudumuz önümüzdeki yıllarda böyle bir imkan olursa Türk-İş olarak biz buna katkı sağlarız. Ama bizim tabanımız bir gerginlikten yana değil. Türk-İş yönetimi bundan yana değil, başkanlar kurulumuz bundan yana değil. Biz son 15 sende 5 sene 1 Mayıs'ı kutlayamadık. Tartışmaktan öteye biz derdimizi anlatma imkanı bulamadık, böyle bir platform bulamadık. Bundan dolayı bizim yapımız, tabanımız müsaade alınmayan bir yerde 1 Mayıs'ı kutlamak istemiyor. Biz yönetim olarak, başkanlar kurulu olarak da o doğrultudayız."

Türkiye'de çalışanlarının sigorta primlerini ödeyen, işçilerini örgütleyen düzgün işverenlerin olduğunu ama bunun yanında kamyonla para kazanmasına rağmen işçisini kamyon kasasında işe taşıyan işverenlerin de olduğunu ifade eden Atalay, amaçlarının kamyonun kasasındaki işçileri örgütleyerek arabanın içine sokarak, sağlıklı bir ücret almalarını sağlamak olduğunu dile getirdi.

-Başbakan Erdoğan Türk-İş'i kabul edecek

Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bugün Türk-İş yönetimini kabul edeceğini bildirerek, görüşmede taşeron işçiler ve örgütlenmeyle ilgili sorunlarının yanında Muğla'daki maden ve elektrik santrallerinin özelleştirmesini gündeme getireceklerini ve sorunları içeren dosyayı sunacaklarını söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com