Türk jeti düştü mü, düşürüldü m?

Türk jeti düştü mü, düşürüldü m?
Malatya'dan kalktıktan sonra, Hatay'ın Samandağ İlçesi güneyinde Akdeniz üzerindeyken irtibat kesilen RF- 4E 'Phantom' keşif uçağının düştüğü yerin, Hatay'ın güneyinde, Suriye'nin Lazkiye kentinin 8 mil açağı olduğu kesinleşti.
Askeri kaynaklar, olayın Suriye'nin hava sahasını ihlal olmadığını, Türk ve Suriye'nin Sahil Güvenlik botlarının uçağın düştüğü bölgede müşterek arama çalışması yaptığını bilgisini verdi. 
 
3 KEZ PATLAMA SESİ DUYDUK 
 
Hatay'ın Samandağ İlçesi'nin Çevlik sahilindeki balıkçılar, savaş uçağının Akdeniz'de kaybolduğu dakikalarda 3 kez ardı ardına patlama sesi duyduklarını söyledi. 31 yaşındaki Ali Terzi, saat 11.40 sıralarında bir savaş uçağının Samandağ üzerinden Akdeniz'e doğru geçtiğini belirterek, "Kısa süre sonra deniz tarafından ardı ardına 3 kez patlama sesi duyuldu. Sanki dinamit patlaması gibiydi. Ne olduğunu bilmediğimiz için hiç ilgilenmedik. Daha sonra Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir hücum bot denize açılınca savaş uçağının düştüğünü öğrendik" diye konuştu. 
 
Balıkçılardan 60 yaşındaki Mansur Güzel de aynı dakikalarda kendisinin de patlama sesi duyduğunu ancak Suriye'deki iç çatışma nedeniyle sesin oradan geldiğini düşündüğünü söyledi. 
 
ERDOĞAN: DÜŞÜRÜLDÜĞÜ KESİN DEĞİL 
 
Başbakan Erdoğan, düşen uçakla ilgili Genelkumay Başkanlığı'nın gerekli açıklamayı yaptığını söyledi. Uçağın düşürülüp düşürülmediği konusunda Erdoğan, "Kesin bilgi olmadan uçağın düşürüldüğünü söyleyemeyiz. Biraz sonra resmi konutta toplantıda belli olacak" dedi. 
 
Erdoğan uçağın düştüğü yer olarak, "Hatay'ın güneyinde, Lazkiye'nin karaya yakın 8 mil uzaklıkta bir bölgede olduğu söyleniyor. Pilotlarla ilgili haber yok. 4 Hücumbotumuz, bunun yanında helikopterimiz, ayrıca Suriye'nin hücumbotları müştereken aramayı sürdürüyor" diye konuştu. Arama çalışmaları sonunda ne gibi bulgular elde edileceğine bakacaklarını kaydeden Erdoğan, "Netice alınıncaya kadar çalışmalar devam edecek. Detay bilgileri yapacağımız toplantıdan sonra açıklayacağız" dedi. 
 
Başbakan Erdoğan, Suriye'nin özür dileyip dilemediğine ilişkin soruya, "Bende böyle kesin bilgi yok. Yapacağımız görüşmeden sonra böyle bir özür dilenmiş mi dilenmemiş mi ortaya çıkar. Gerekli açıklamayı yapacağız" yanıtını verdi. 
 
Pilotların Suriye tarafından rehin alındığı iddiasının sorulması üzerine "Hayır hayır, böyle durum yok" diyen Erdoğan, uçağın Suriye karasularına nasıl gittiğine ilişkin soruya da, "Gitti mi, gittiyse ne oldu da oraya geçti. Yapacağımız toplantıda bunlar ortaya çıkar" karşılığını verdi. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com