Türk jeti nasıl düşürüldü?

Türk jeti nasıl düşürüldü?
Genelkurmay’ın Türk jetinin vurulmasıyla ilgili yaptığı son açıklamayı NTV'ye değerlendiren Prof. Dr. Mesut Caşın, uçağı düşüren füzenin denizden atılmış olabileceğini söyledi. Caşın “Omuzdan atılan sistem olabilir” dedi.
Genelkurmay Başkanlığı’nın, Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, uçağın üzerinde petrol türevi herhangi bir madde bulunmadığı belirtilerek, “Organik ve inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata ait olduğu değerlendirilen bir bulguya rastlanmamıştır” ifadeleri kullanıldı.
 
TSK’nın açıklamasını NTV’ye değerlendiren Yeditepe Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Caşın, raporun ortaya çıkmasıyla kesin yargıya verileceğini söyledi.
 
Füzenin denizin üzerinden atılmış olabileceğini dile getiren Caşın, “Belki omuzdan atılan bir sistemle vurulmuştur” dedi.

Prof. Dr. Caşın, şunları söyledi:
 
“Füzeler farklı farklı tabi. Bir kısmı ısıya güdümlü, bir kısmı radar güdümlü, bir kısmı da küçük omuzdan atılan füzeler.
 
Sayın Başbakan ‘Uçak 13 binde vurulmuştur’ diyor. Bana göre sanki belki de deniz üzerinden atıldı gibi bir ifade var. Başbakan’ın açıklamasına göre uçak isabet aldıktan sonra irtifa ve hız kaybetmiş, rotasından çıkarak Suriye karasularının içine sapma yaparak 8.5 mil uzağa düşmüştür.
 
Yani mermiyi yedikten sonra uçak manevra yaparak suya doğru alçalmış, irtifa kaybından düşmüştür. Ama birileri uçağın pozisyonunu bozmuştur.
 
Tümgeneral Mehmet Gezel ‘ani isabet’ diyor. Uçak, belki omuzdan atılan bir sistemle vurulmuş olabilir. Suriye'nin ‘Türkleri vurduk’ açıklaması, uçağı tanıyarak vurduğunu ifade ediyor. Bu açıklamalardan çok büyük bir füze olmadığını anlıyorum.
 
Bu omuzdan atılan füze karadan mı yoksa gemiden mi atıldı? Bu çok kısa mesafede olduğu için bizim radar da bunu algılayamaz. Tahminim bu tür bir füzeden bahsediyor.” (EAK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com