Türk jetiyle ilgili habere yalanlama

Türk jetiyle ilgili habere yalanlama
Rusya'dan, El Arabiya televizyon kanalına yanıt geldi.

Moskova yönetimi, iki Türk pilotun kendilerinin emriyle öldürüldüğü iddiasını yalanladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland da, "Büyük bir komplo teorisi gibi görünüyor" dedi.

Resmi açıklama Rusya Dışişleri Bakanlığı'nca yapıldı. Haberdeki tüm unsurların hayal ürünü ve yalan olduğunu belirtildi.

Yazılı açıklamada "Suriye'deki gelişmeler söz konusu olduğunda özellikle Arap ülkelerindeki basın kuruluşları gerçekleri çarpıtarak yalan yazmayı gelenek haline getirmeye başladı. İşin kötü tarafı dünya da bu yalanlara inanıyor. Hayal ürünü haber yazarak gerçekleri çarpıtan basın kuruluşlarına ve bu haberleri yazan gazetecilere basın ahlakı kurallarını hatırlatmayı borç sayarız" denildi.

BİR AÇIKLAMA DA ABD’DEN

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland da, El Arabiya televizyonunun, 22 Haziran'da Akdeniz'de düşürülen Türk keşif uçağındaki iki pilotun ölümüne yönelik iddiasına ilişkin, "Büyük bir komplo teorisi gibi görünüyor" dedi.

Nuland'a, günlük basın brifinginde bir gazeteci, El Arabiya'nın iddiasını sordu.

Sözcü Nuland, soruya, "Bizim kanallarımızda hiç bu yönde bilgiler görmedim. Büyük bir komplo teorisi gibi görünüyor" yanıtını verdi.

Basın brifinginde, Suriye'de ayrı bir "Kürt devletinin" kurulması olasılığından kaygı duyup duymadıklarına dair bir soruyu da yanıtlayan Nuland, "ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın en başından beri defalarca dile getirdiği gibi, Suriye'deki tüm grupların, Alevi, Sünni, Kürt, Dürzi, Hıristiyan ya da kim olursa olsun, tüm Suriyelileri içine alan bir gelecek için birlikte çalıştığını görmek istiyoruz" diye konuştu.

El Arabiya'nın cumartesi günü verdiği haberde, Türk pilotların uçak düşürüldükten sonra esir alınıp sorgulandıkları, sonra Rusya'dan gelen talimatla denize bırakıldığı iddia edilmişti. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com