"Türk kadını siyasette yeterince etkin değil"

"Türk kadını siyasette yeterince etkin değil"
DSP Genel Başkan Yardımcısı Pervin Özcan Kütahya DSP İl Başkanlığında yaptığı açıklamada Türk kadınının, 1934'ten bu yana seçme ve seçilme hakkını elinde bulundurduğunu ancak geçen 76 yıllık süreye rağmen kadının siyasette yeterince etkin olamadığı

DSP Genel Başkan Yardımcısı Pervin Özcan Kütahya DSP İl Başkanlığında yaptığı açıklamada Türk kadınının, 1934'ten bu yana seçme ve seçilme hakkını elinde bulundurduğunu ancak geçen 76 yıllık süreye rağmen kadının siyasette yeterince etkin olamadığını belirtti.
DSP Genel Başkan Yardımcısı Pervin Özcan Kütahya DSP İl Başkanlığın'da yaptığı basın toplantısında Türk kadınının, 1934'ten bu yana seçme ve seçilme hakkını elinde bulundurduğunu ama siyasette yeterince etkin olmadığını belirterek, parti tüzüklerinde, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu'nda yapılacak yeni düzenlemelerle 'görünmez prangalardan' kurtulunabileceğini ifade etti.
Özcan, Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 76. yıldönümü nedeniyle gerçekleştirdiği basın toplantısında şu konulara değindi:
“Atatürk, 5 Aralık 1934'te, bir çok Avrupa ülkesinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasını sağlayarak onlara verdiği değeri somut bir şekilde ortaya koymuştur. Türk kadını, 1934'ten bu yana, hem halk iradesini hem de kendi iradesini TBMM'ye yansıtma konusunda önemli bir anahtarı elinde bulundurmaktadır. Elindeki anahtara rağmen, TBMM'de yeterince temsil edilemeyen kadınlarımız, görünmez prangalarla da mücadele etmektedir. Bu nedenle gerek parti tüzüklerinde, gerek Siyasi Partiler Kanunu'nda gerekse Seçim Kanunu'nda yapılacak yeni düzenlemelerle, kadınlarımız görünmez prangalaradan kurtulabilir. Kadınlarımızın siyasette etkin olmaları, bilgilerini, kültürlerini, deneyimlerini siyasi arenaya taşımaları, ülkemize önemli değerler katacaktır. Bu nedenle kadınlarımızı ülke yönetiminde söz sahibi olmaları için, aktif siyasete davet ediyoruz. Kadınlarımızın 'seçme hakkı' için gösterdikleri çaba kadar, 'seçilme hakkı' için de çaba göstermelerini diliyor, seçme ve seçilme hakkının verilişinin 76.yılını kutluyoruz.” şeklinde açıklamlarda bulundu.
DSP İl Başkanılığın'nda gerçekleştirilen toplantıya AKP Kadın Kolları Başkanı Aslıhan Mercan ile DSP il başkanı kadın kolları başkanı ile çok sayıda partili ve davetli katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com