"Türk Köyüne Bombalar Düşüyor"

"Türk Köyüne Bombalar Düşüyor"
ABD'li oyuncu Angelina Jolie, Suriye sınırındaki Türk köylerinde yaşanan dehşeti anlattı.

ABD'li oyuncu, BM Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie ile BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres Suriye çevresine yaptıkları ziyaretlerin ardından ortak bir makale kaleme aldı.

Financial Times gazetesinde yayımlanan "Suriyeli mültecilere sığınak sağlanmasına yardım etmeliyiz" başlıklı makalede Jolie ile Guterres Türkiye-Suriye sınırına yaptıkları ziyarete de yer verdi.

"TÜRK KÖYÜNE BOMBALAR DÜŞÜYOR"
İkili "Geçen ay, Türkiye'nin Suriye ile sınırında arabayla giderken, kendileri için yapılan yeni kamplara yerleşmek için sınırın diğer tarafında geçmeyi bekleyen 10 bin Suriyeli vardı" diye başladıkları makalede, geçen hafta aynı sınırda bir Türk köyüne bombaların düştüğüne de dikkat çekti.

Ürdün sınırında Suriyeli ailelerin gece çölde kaçışlarına şahit olduklarını anlatan her gün 2 bin ila 3 bin Suriyelinin Irak, Ürdün, Lübnan ve Türkiye sınırlarını kullanarak ülkelerinden kaçtıklarını kaydeden Jolie ile Guterres "Bu 4 ülkede şimdi 350 bin Suriyeli sığınmacı var. Hepsinin de hayatlarını devam ettirmeleri için yardıma ihtiyaçları var. Sığınmacıların yüzde 75'i kadın ve çocuklar, bunların yarısı çadırlarda yaşıyor" diye yazdı.

"KOMŞU ÜLKELER KAPILARINI AÇMALI"
Komşu ülkelere, kapılarını Suriyelilere açmaya devam etme çağrısında bulunulan yazıda uluslararası toplumdan yerleşim ve güvenlik zorluklarının üstesinden gelinmesi için yardım istendi. Kış aylarıyla birlikte sığınmacı sayısının artabileceğine dikkat çekilen makalede, bu sayının azaltılması için Suriye'ye insani yardımların girişine izin verilmesi gerektiği ve Suriyelilerin yardıma ihtiyacı olduğu vurgulandı. (KKK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com