"Türk kültürünün uçu bucağı yok"

"Türk kültürünün uçu bucağı yok"
Kütahya'da araştırmacı yazar Serdar Atabay'ın 'Keçi Kalesi'nin Bağrında Bir Türkmen Oymağı' isimli kitabının ikinci baskı çıktı.
Atabay, yaptığı açıklamada, "Amacımız, hafızalardaki yerini ve önemini yitirerek yok olmaya yüz tutan kültürümüzün bu değerli unsurlarını yazılı hale getirerek tarihe not düşmek ve bu özel bilgi dağarcığını gelecek nesillere aktarmaktır. İşte bu amaçla çoğunlukla geleneksel halk kültürü derleme metoduyla oluşturulmuş bu eser, özel olarak Kırşehir Türkmenlerini genel olarak ise Türkiye’de yaşayan Türkmen, Yörük ve diğer etnik gurupların şanlı geçmişine, zengin kültürüne, örf adet ve ananelerine gereken önem ve saygıyı göstermelerini sağlamak maksadıyla kaleme alınmıştır’’ dedi.
 
"TÜRK KÜLTÜRÜNÜN UÇU BUCAĞI YOK"
Kitabın hazırlanmasında kendisine destek verenlere teşekkür eden Serdar Atabay, "Bu kitabın yazılmasındaki temel amaç, Eski Kızılcaköy Türkmenleriyle ilgili bugüne kadar hiçbir bilimsel, yazınsal, akademik ve araştırma eksenli bir çalışmanın yapılmamış olması ve nesilden nesile geçen kültürümüzün unutulacak olması endişesinden kaynaklanmıştır. Yapılan mülakatlarda özellikle yaşlı köylülerin çalışmamıza sağladıkları içten destekleri ve takdirleri gerçekleştirmekte olduğumuz bu çalışmanın ne kadar faydalı ve isabetli bir fikir olduğunu bizlere düşündürtmüştür. Türk Kültür tarihinin uçsuz bucaksız, engin deryasında minik, billur bir damlacık olan Eski Kızılcaköy Türkmenlerinin yaşamlarıyla ilgili rengarenk bilgilerin aktarıldığı sayfalar arasında geziniyorken okuyucuda oluşturulmak istenen düşünce, Atalarımızın kültür mirası olarak bıraktığı 'Bizi biz yapan' öz değerlerimizle ilgili bir heyecan oluşturmaktadır. Oluşturulan bu heyecanla kültür tarihi araştırmacılarının Anadolu’nun dört bir yanına dağılmış fakat varlıklarından bile haberdar olunmayan birçok Türk boyları ve Türkmen oymakları hakkında benzer saha çalışmaları yapmaları arzulanmış ve ilgililer, bu engin deryaya yönlendirilmek istenmiştir. Bu tür çalışmalar, geçmişimize göstereceğimiz saygının küçük birer nişanesi olacaktır.
Geçmişle gelecek arasında bir kültür köprüsü kurarak sorumluluğumu yerine getirmiş olmanın haklı gururuyla sizleri Eski Kızılcaköy Türkmenlerinin tarihi zenginliklerinden damıtılarak oluşturulmuş, tarih, şiir ve folklorun birbiriyle kaynaştığı bu eserle baş başa bırakıyorum" diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com