'Türk medyası kırılma noktasında'

'Türk medyası kırılma noktasında'
Medya Derneğinin İstanbul Şehir Üniversitesindeki eğitim seminerinde konuşan FOX Haber Müdürü Ercan Gün, gençlere yeni medyayı anlattı.
İşte Ercan Gün'ün mesleğe dair paylaştıkları:

Gazetecinin varlık sebebi
 
Bir haber merkezinin yöneticisiyim; aktif bir gazetecilik hayatım var. İnternet medyası ve dijital platform dediğimiz alan bizi gerçekten yeni bir ufka ve yeni bir  dünyaya götürüyor ve biz bu durumdan olabildiğince  istifade etmek istiyoruz.
 
Gazeteciğin temelini oluşturan haberdir. Haber olmadan hiçbir yayın olmaz. Yayıncılık ilkelerini bilmekte fayda var; bu yüzden geleneksel medya hala tercih edilir durumdadır. Bizim varlığımız esasında doğru olabilecek haberlere ulaşabilmek, teyit etmek ve kamuoyuna sunabilmek için gerekli.
 
Bir vatandaş sizi çok zor durumda bırakabilir
 
Şu bir gerçektir ki ciddi bir sıkıntı içersindeyiz. Çünkü rakiplerimiz arttı. Bir vatandaş bile basit bir yanlışınızı görüp sizi çok zor durumda bırakabiliyor. İnternette, bir gazete köşe yazarının yazdığı yazının altına yazıyı alt üst edebilecek  bir yorum gelebiliyor (bazı köşe yazarları bu yüzden yorum bölümünü kapattırıyorlar internette). Televizyon habercisi olarak biz  de aynı durumu yaşayabiliyoruz. Bir kare görüntümüz yanlış olduğu anda bunu yakalayan, fotoğraflayan bir vatandaş internet ortamında bizi çok zor duruma düşürebiliyor.
 
Emperyalist iletişim ağından herkesin etkin olabildiği iletişim ağına
 
Bugün geldiğimiz noktada gazetecilik mesleğinin zorlu bir dönemini yaşıyoruz. Şahsen kendim  20 yıldır bu mesleğin içerisindeyim, hiç bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. Tarihi zamanlardan birini yaşıyoruz.  Türk medyası bir kırılma noktasına geldi. Geleneksel medya dediğimiz gazete, televizyon; sosyal medya yüzünden yavaş yavaş kendini tüketiyor. Geleneksel medyanın güvenilirliği eskisi gibi değil; yeni yönelimler var. Bu yeni yönelimler, özellikle aktif olarak kullanılan Twitter, Facebook, Youtube gibi mecralar, bizi zor duruma düşürebiliyor. Eskiden geleneksel medya hiçbir şekilde rakip tanımazken, tek rakibimiz kendi meslektaşlarımızken; şimdi tüm dünya rakibimiz!
 
Aynı lisanı konuştuğunuz herkes size bir şeyleri empoze edebiliyor. Bu kötü bir durum değil, çünkü  içinde bulunduğumuz  medya  yüzde yüz doğru ve gerçeklere ulaşır diyemeyiz. Sosyal medyanın, internetin varlığı birey olarakı benim için özgürlüktür. Şu açıdan; medya emperyal bir düzenin ürünüdür, gazetenin varlığı zaten sömürü üzerinden gelmiştir.
 
Batının bu anlamda bir kırılma noktası yaşayacağı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Her ne kadar teknoloji onlar tarafından üretilmiş ise de şu anda ciddi yazılımlarla bu kırılabilir ve kırılıyor da! Emperyalist bir iletişim ağından herkesin etkin olabileceği bir iletişim ağına geçiyoruz. Bu iyi birşey. Bunun için çok fazla paraya da ihtiyaç yok; internetin olması yeterli.
 
Televizyonda bir günlük rutin akış
 
Sabah saat 9 gibi herkes gündemi tarar, kendi özel kaynaklarını arar, internetteki güncel olayları not alır. Saat 10.30’da herkes toplanır; o günün gündemini, aldığı notlar eşliğinde aktif olarak konuşur. Editöryenel toplantıda asıl amaç, o günün gündemini ekrana nasıl yansıtacağımızdır. Konular Dış Haber, Yurt Haber, İstanbul, Ankara gibi başlıklar altında toplanır. Haber toplantısında her şey rahatça ve demokratik bir şekilde konuşulur. Oradan geçmekte olan çaycının ortaya attığı bir fikir bile bazen gündemimizi değiştirebilir.
 
Sonra muhabir arkadaşlar çıkar, haberini takip eder ve yazarlar. Biliyorsunuz, televizyonda farklı bir durum daha var; haberi görselliğine çevirmek zorundayız. Haber yazılıp görüntüler toplandıktan sonra, önce ses / perfore okunur. Ses kaydı tamamlandıktan sonra görüntüler ile beraber haberin montajı yapılır.
 
En son bir akış hazırlanır. Akış, siyaset haberlerinden başlayıp yaşam haberleriyle (yani “light” dediğimiz haberlerle) son bulacak şekilde hazırlanır. Genellikle tüm kanallarda bu böyledir.
 
Biz daha haberi yayınlamadan, internet bu haberi tüketebiliyor
 
Eskiden haber bu kadar hızlı tüketilmezdi. Biz daha haberi yayınlamadan, internet bu haberi tüketebiliyor.  Bir bakıyoruz ki bir günde üç-beş yeni gündem daha oluşabiliyor ve biz elimizdekini yetiştiremeden  internet onu da tüketebiliyor. Ama şunu unutmayın, internet şu an Türkiye’de yaygın olmasına rağmen gündemi belirleyen tek mecrâ değil. Halkın gündemini belirleyen yer hala geleneksel medyadır.
 
Ben artık gazete almıyorum ama bütün gazeteleri okuyorum. Demek ki halkın büyük çoğunluğunun gündemini geleneksel medya belirlese de, gazetecinin gündemini internet belirliyor artık.
 
Geleneksel medyanın en önemli özelliği sizin adınıza haberi teyit ediyor olmasıdır. Gazetecinin toplum adına teyit görevi vardır. Arkaplan ve teyidli bilgi olmadan iyi gazetecilik yapılamaz.
 
Sadece habere ulaşmak yetmiyor artık
 
Bir işin en önemli yanı fiziken orada bulunmaktır. Sadece habere ulaşmak da yetmiyor artık. Bugün montaj bilmeyen muhabirim yok benim. Muhabir, Hakkari’de çektiği yarım saatlik görüntüyü 3  dakikaya indirerek göndermeyi bilmeli. Teknolojiyi bilmeden, sadece haberciliği bilerek hiçbir yere varamazsınız. O devir geçti artık. Kendinizi her alanda geliştirmek zorundasınız. Bizim zamanımızda fotoğraf çekmek ve yazı yazmak yetiyordu, ama şimdi öyle değil. Gazeteciyseniz sayfa yapmayı, power point ve grafik kullanmayı, fotoğrafı belli bir şekle şemâle sokmayı, montaj yapmayı da öğrenmeniz gerekiyor.
 
90 Muhabirden 9 Muhabire
 
Eskiden Hürriyet Gazetesi’nde 90 muhabir vardı. Düşünün, Çakıcı Fransa’da yakalanmış, İstanbul’a getirilecek; Hürriyet’in istihbarat şefi (Celal Korkut) havaalanından itibaren bütün kavşaklara muhabir koymuştu!. Bugün ise çoğu kanal ve gazete  9-10  muhabir ile çalışıyor.
 
Bir muhabir kolay yetişmiyor
 
İnsanlar haberi nasıl elde edeceğini bilmiyor, bilse bile buna zamanı kalmıyor artık. Sizin göreviniz haberi seçip onlara sunmak. Ama bunu yapabilmek için insan gücünüz sınırlı; az kişiyle sürekli değişen bir gündemi takip ediyorsunuz.
 
Diyelim ki sağlık muhabiri olmak istiyorsunuz. Eğer çalıştığınız kurumda daha önce bir sağlık muhabiri yoksa olmanız çok zor. Niçin? Çünkü doktor tanıyacaksanız, hastane tanıyacaksınız, ordaki bir skandalın gerçeğini bulacaksanız, vatandaş size ulaşacak vs; bunlar zor işler. Bunlar zaman isten işler ve biz zamanı çok çabuk tüketiyoruz. Her şey anında olsun, verilsin istiyoruz. Bir muhabirin belli bir alanda yetişmesi, uzmanlaşması da çok zor bu yüzden.
 
Muhabir yetiştirmek geleneksel medyada daha güçlü bir gelenekti çünkü biri işi devrediyor ya da öğretiyordu. Örneğin rahmetli Mehmet Ali Birand böyle idi.
 
Soru: Sabah olan bir haberi herkes internetten öğreniyor; neden akşam tekrar bu haberleri izleyelim?
 
Cevap: Bu soruyu her gün tartışıyoruz biz. Bizim bir fark yaratmamız gerekiyor. Fark çok basit. O da halka dokunabilmek. Fazla da bir alternatifimiz yok.
 
Soru: Yaptğınız sabah haberlerinin  diğer sabah  haberlerine göre farklı olmasının izlenme oranını etkisi nedir?
 
Cevap: Fatih halkın nabzını çok iyi tutan bir arkadaşımız. Halkın içinden geldi, elitist değil; halkla aynı refleksleri veren bir insan. Bu da reytinglere yansıyor.
 
Soru: Günümüzde geleneksel medya ile yeni medya tartışılıyor. Ben yeni medyanın sadece geleneksel medyanın önünü açağını düşünüyorum. Geleneksel medyada “background” var ama yeni medyada bu yok. Bu açıdan geleneksel medyanın daha çok edeceğini düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?
 
Cevap: Dediğiniz konuda çok haklısınız. Arkaplan ve teyit olmadan gazetecilik olmaz. Yeni medya arkaplan bilgi açısından çok zayıf.
 
Soru: Dizi saatinde neden haber yayınlıyorsunuz?
 
Cevap: Bu bizim tercihimiz değil. Bize çok güveniyorlar, siz bunu başarırsınız diyorlar. Nitekim de başardık. Sınır ve sinirleri koruyarak biz özgür bir medyayız. Sınır ve sinir meselesi önemli.
 
Soru: Bankadan para çekerken bile fiş almıyoruz, ağaçları korumak için; dünkü  haberleri okumak için binlerce ağaç kesiliyor. İnternet üzerinden okuyabiliriz haberi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsanız?
 
Cevap: Bu bir gereksinimdir. İnternet henüz para kazanılacak bir mecra değil. Bu değiştiğinde kâğıt da bitecek.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com