Türk milletvekiller dostluk maçı için Hollanda'da -Milletvekilleri Hollanda meclisini ziyaret etti (Fotoğraflı-Görüntülü)

Türk milletvekiller dostluk maçı için Hollanda'da   -Milletvekilleri Hollanda meclisini ziyaret etti      (Fotoğraflı-Görüntülü)

LAHEY (A.A) - Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yıldönümü dolayısıyla dostluk maçı yapmak üzere Hollanda'ya gelen Türk Parlamento Spor Kulübü Derneği (Meclis Spor) üyesi milletvekilleri, Hollanda meclisini gezdi. Türk milletvekillerine Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral da eşlik etti.
     Türk kökenli milletvekilleri Coşkun Çörüz ve Metin Çelik tarafından ağırlanan farklı partilerden milletvekillerinin yer aldığı Türk heyeti, Hollanda'da devletin işleyişi konusunda bilgi aldı.
     İktidar ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği'nin (CDA) meclis grup salonunda ağırlanan Türk heyeti, daha sonra Hollanda meclisini ve genel kurulu salonunu gezdi.
     Türk heyeti, milletvekilleri Çörüz ve Çelik'ten Hollanda'da devlet yönetimi, meclis ve senatonun işleyişi konusunda bilgi aldı.
     Türk parlamenterleri Hollanda'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Coşkun Çörüz, Pazar günü yapacakları futbol maçının dostluk havasında geçmesini istediğini söyledi.
     Hollanda'da parlamenter rejimin olduğunu kaydeden Çörüz, parlamentonun temsilciler meclisi ve senatondan oluştuğunu ifade eti. 150 kişilik meclisten geçen kanunların senatoda onaylanıp Kraliçe'nin imzalanmasından sonra yürürlüğe girdiğini anlatan Çörüz, bu açından devlet yönetimi bakımından Hollanda ile Türkiye arasında fark olduğunu vurguladı.
     Parlamento Spor Kulübü Derneği Başkanı AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı ise Hollanda 400. Yıl Platformu tarafından organize edilen dostluk maçı için bu ülkeye geldiklerini belirterek, ''Futbol maçının iki ülke ilişkilerindeki dostluğa katkı sağlamasını umuyoruz'' diye konuştu.
     ''Amsterdam'da güzel, dostluğa yakışır bir futbol maçı yapacağız' diyen Tatlı, bu maçın ikinci ayağını Ekim ayında Türkiye'de yapmayı planladıklarını aktardı.
     Hollanda ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 400 yıl öncesine dayandığını hatırlatan Tatlı, ''400 yıldır her alanda dostane ilişkiler var iki ülke arasında. Bu sene yapılan kutlamalar bu ilişkilere güzel bir ivme kazandırdı. Bizim geliş amacımız da bu kapsamda'' dedi.
     Hollanda'da yaşayan 450 bine yakın Türk'ün iki ülke ilişkilerine önemli katkıda bulunduğuna değinen Tatlı, Türk toplumunun geldiği noktanın gurur verici olduğunu söyledi.
     ''Hem nüfus, hem nüfuz olarak çok iyi yerde insanlarımız'' diyen Tatlı, Türk kökenli işadamlarının artık bu ülkede işveren konumuna yükseldiğini ifade etti.
     Dostluk maçı yapmak üzere Hollanda'ya gelen Türk milletvekilleri şu isimlerden oluşuyor:
     ''AK Parti İstanbul milletvekilleri Osman Aşkın Bak, Osman Boyraz, Muhammed Çetin, AK Parti Giresun milletvekilleri Mehmet Geldi, Adem Tatlı, AK Parti Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, AK Parti Ankara Milletvekili Fatih Şahin, AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu ile CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz.''
    
     Muhabir: Yasin Yağcı
     Yayıncı: Fazilet Özer (LAHEY)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com