Türk milletvekilleri dostluk maçı için Hollanda'da -Milletvekilleri Hollanda'da Türk toplumuyla bir araya geldi -Milletvekilleri: ''Türk toplumunun başarıları gurur verici'' (Fotoğraflı)

Türk milletvekilleri dostluk maçı için Hollanda'da   -Milletvekilleri Hollanda'da Türk toplumuyla bir araya geldi   -Milletvekilleri: ''Türk toplumunun başarıları gurur verici''     (F

AMSTERDAM (A.A) - Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400. yıl dönümü dolayısıyla dostluk maçı yapmak üzere Hollanda'ya gelen Türk Parlamenter Spor Kulübü Derneği (Meclis Futbol Takımı) üyesi milletvekilleri, bu ülkede yaşayan Türk toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.
     Hollanda 400. Yıl Platformu tarafından Rhone Kongre Merkezi'nde düzenlenen yemekli programa, Hollanda'da faaliyet gösteren Türk işadamlarıyla sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
     Türk toplumunun Hollanda'da önemli başarılara imza attığını belirten milletvekilleri, yaptıkları konuşmalarda, Türk toplumunun bu başarılarından gurur duyduklarını ifade etti.
     Dostluk maçı yapmak üzere geldikleri Hollanda'da Türk toplumu temsilcileriyle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduklarını kaydeden Parlamenter Spor Kulübü Derneği Başkanı AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı, Türkler arasındaki birlik ve beraberliğin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.
     Türk toplumunun artık işçi olmaktan çıktığını ve işveren konumuna yükseldiğine vurgu yapan Tatlı, sayıları 18 bini bulan Türk kökenli işadamının Hollanda'da yaklaşık 60 bin kişilik bir istihdam oluşturduğunu ifade etti.
     Hollanda Meclisi'nde 5 adet Türk kökenli milletvekilinin bulunduğunu da hatırlatan Tatlı, ''Türk insanı her alanda topluma katkı sunar hale gelmiş durumda. Bu sevindirici'' diye konuştu.
     Hollandalı Türklerin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli bir rol oynadığına işaret eden Tatlı, Hollanda ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin artmasında burada yaşayan Türklerin yadsınamaz katkısı olduğunu söyledi.
     ''Sizler iki ülke arasında köprü görevi görüyorsunuz'' diyen Tatlı, Hollandalı Türklerin sorunlarının çözümü konusunda ellerinden geleni yapmaya hazır oldukları mesajı verdi.
     Hollanda'yla Türkiye arasındaki dostluğun geçmişinin eskilere dayandığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, 400 yıl önce iki ülke arasında başlayan resmi ilişkilerin bugün de iyi bir seyir izlediğini kaydetti.
     Sayıları 450 bin civarında olan Türk toplumu arasındaki iyi ilişkilerden övgüyle bahseden Özgündüz, yasal anlamda yurt dışında oy kullanma hakkının tanınmasının Türk siyasetçilerin Avrupa'ya daha çok gelmesi sonucunu doğurduğunu ifade etti.
     Yurt dışında yaşayan Türklerin sorunlarını parlamentoya taşıyarak, çözüm bulmak için çaba harcadıklarına işaret eden Özgündüz, Türklere iyi örgütlenmeleri çağrısında bulundu.
     50 yıl önce bir ev parası biriktirmek hayaliyle tahta bavullarla Avrupa yollarına düşen Türklerin bugün geldikleri noktanın gurur verici olduğunu vurgulayan AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz ise, Türklerin artık yaşadıkları ülkelere de önemli katkılarda bulunduğunu dile getirdi.
     Sadece Hollanda-da Türk işadamlarının on binlerce kişiye iş imkanı sunduğunu anlatan Boyraz, Türk toplumuna birlik ve beraberliklerini daha da sağlamlaştırmaları tavsiyesinde bulundu.
    
     Muhabir: Yasin Yağcı
     Yayıncı: Erdem Gültekin (AMSTERDAM)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com