"Türk Mitolojisi ve Şamanizmi" konferansı

Türk Mitolojisi ve Şamanizmi konferansı
Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çobanoğlu:

SAKARYA (AA) - Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Türk dünyasının bir araya gelişinde, birbirini bilişinde, birleşmesinde en önemli unsurlardan birisinin Türk mitolojisi olacağını söyledi.

Geleneksel Türk Okçuluğu Topluluğu tarafından Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen "Türk Mitolojisi ve Şamanizmi" konferansında konuşan Çobanoğlu, mitlerin bir toplumun geleneğini, göreneğini, örfünü, adetini, töresine yön veren ve mutlak doğru olduğuna inanılan temel kutsal metinler olduğunu anlattı.

"Dil, yetenek olarak Tanrı tarafından bize verildi ama paket program olarak verilmedi" diyen Çobanoğlu, "Bir dil doğarken o dile bağlı, onun etrafında insanlar tek tek, kelime kelime, adlandırıldı. İşte o sürecin çocuklarıdır mitoloji" ifadesini kullandı.

Çobanoğlu, sözlüklerin ve dilin mitolojinin en önemli kaynaklarından biri olduğuna dikkati çekerek, kimliğini ortaya koymada ve onu saklamada mitolojinin son derece önem taşıdığını kaydetti.

Millet olarak mitolojiden istifade edilmediğini öne süren Çobanoğlu, "Mitolojiden yeterince istifade etmenin yolunu bulmalıyız çünkü küreselleşme bir kader gibi dayatıyor. Amerikan kültürünü bir kader gibi dayatan globalleşme karşısında ne yapacağız? Böyle bir sonuç milletimizin nükleer felaketle karşı karşıya kalmasından hiç farklı değildir. Ha hepimiz İngilizce konuşup o şekilde yaşıyoruz ha nükleer bir faaliyetin kurbanı oluyoruz. Biz, biz olmak ve biz kalmak istiyorsak, en önemli kaynağımız mitlerdir, mitolojidir" şeklinde konuştu.

Çobanoğlu, eğitim sisteminin tarih, kültür şuuru ve kimlik duygusu vermediği için eleştirildiğine işaret ederek, "Türk dünyasının bir araya gelişinde, birbirini bilişinde, birleşmesinde en önemli katkı unsurlarından birisi Türk mitolojisi olarak karşımıza çıkacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com