Türk modası, dünya modası ile yarışabilir

Türk modası, dünya modası ile yarışabilir
Moda Tasarımcılar Birlik ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Düzgün:

ANKARA (AA) - İLKAY GÜDER - Moda Tasarımcılar Birlik ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Düzgün, günümüzde dünya modasının, pazar payları, markalaşma ile markayı hedef kitlesine ulaştırmakta başarılı olduklarını ve Türk modasının da hedefinin bu olması gerektiğini ifade etti.

Düzgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de moda alanında ilk olan derneğin amacının, Türk modasını ve Türk moda tasarımcılarını yurt içi ve yurt dışında hak ettiği konuma getirmek olduğunu söyledi.

Düzgün, gönüllü üyelik çalışmalarının devam ettiğini ve her şehirden en fazla 50 üye aldıklarını belirtti.

Moda tasarımının Türkiye'de yeni gelişen bir sektör olduğuna işaret eden Düzgün, sektörün "Türk moda sektörünün sistemli ve hukuki alt yapısının henüz oluşturulmadığını ama bu alanın iş istihdamına çok açık" olduğunu ifade etti. 

Düzgün, dünyadaki moda tasarım sektörünün Türkiye'ye göre oldukça ilerlemiş durumda olduğuna dikkati çekerek, "Günümüzde dünya modası, pazar payları, markalaşma ile markayı hedef kitlesine ulaştırmakta gerçekten başarılılar bizim de hedefimiz bu olmalı. Ülke olarak tekstil ve moda tasarımı alanında yapısal düzenleme eksikliği giderildiği takdirde bizim de uluslararası marka kimliğimizi kazanmamız zor olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

-Bir tasarımcı birçok alanda 

Geçen yıl Türkiye genelinde üniversiteler arası tasarım yarışması düzenlediklerini hatırlatan Düzgün, dernek olarak yapacakları etkinliklerin geleneksel hale gelmesi için çalıştıklarını söyledi.

Yakın zamanda Moda Hukuku Enstitüsü ile ortak bir eğitim çalışması gerçekleştireceklerini bildiren Düzgün, moda sektöründe uygulamalı eğitimlerin olduğu takdirde nitelikli eleman sıkıntısının önemli ölçüde azalacağına işaret etti.

Düzgün, aslında moda sektöründe istihdam alanının fazla olduğunu, moda ve tekstil alanının birden fazla bölümü olduğuna değinerek, "Mesela modelistlik, stil danışmanlığı, desinatörlük ve tekstil tasarımlarıyla birleştirilerek projelere göre bir tasarımcıyı birçok iş alanında görebilirsiniz" dedi.

-"Dünyadaki her şey tasarım kaynağı"

Dernek olarak moda eğitimlerine bu sene başladıklarını belirten Düzgün, söz konusu çalışmalarda istenildiği takdirde diğer eğitim kuruluşlarıyla işbirliği yapılacağını vurguladı.

"Moda tasarımcısı olmak için eğitim şart" diyen Düzgün, bu mesleğin bilgiye ve öğrenmeye bağlı olarak deneyimlerin geliştirilebildiği bir meslek dalı olduğunu ifade etti.

Düzgün, moda tasarımcısı olmak için azimli, kararlı ve sabırlı olunması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bir moda tasarımcısının sahip olması gereken en önemli özellik araştırmacı ve yeniliklere açık olmak, mesleğini sevmek ve bunu ilerletme yolunda kararlı, sabırlı ve azimli olmaktır. Sosyal, kültürel, sanatsal alanlarda da kendini geliştirmiş, öğrenmeye açık ve öğrendiklerini mesleği ile hayat tarzına uygulayabilen bireyler olmalıdır. Bunlar varsa eğitiminizi geliştirmeniz ve dünyaya herkesten farklı bir bakış açısıyla bakmanız gerekir çünkü dünyadaki her şey tasarım kaynağınız olabilir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com