Türk mucitten berberlere özel buluş

Türk mucitten berberlere özel buluş
Türk mucidin son buluşu berberlere büyük kolaylık sağlayacak.

Düzce'nin Akçakoca İlçesi'nde, berber 40 yaşındaki Mustafa Okutan ile makine mühendisi Süleyman Turunç usturadan jilet çıkarmasına yarayan alet yaparak patent aldı.

'JİLET ÇEK' ADINI VERDİLER

Akçakoca'da 20 yıldır berberlik yapan Mustafa Okutan ile makine mühendisi arkadaşı Süleyman Turunç, usturadan jilet çıkarırken yaşanan zorlukları ortadan kaldırmak için "Jilet Çek" adını verdikleri alet yaptı. Süleyman Turunç'un tasarımını yaptığı, usturanın içerisine sokulup çekilmesiyle jiletin içerisinde kaldığı aletin üretimi için KOSGEB'den girişimcilik kredisi alındı. Jilet çıkarma aleti, Kocaeli'nde bulunan bir fabrikada üretilirken, alet için patent de alındı.

"ELİMİZİ KESİYORDUK"

Usturadan jilet çıkarmanın zahmetli bir iş olduğunu belirten Mustafa Okutan, "Jileti makasla ya da tezgahın kenarına bastırarak çıkartıyorduk. Bu işlemi yaparken elimizi kestiğimiz de oluyordu. Kullanılmış jiletlere elle temas edildiğinde kanla bulaşan hastalıklara yakalanma riski de var. Bir gün arkadaşımla birlikte buna çözüm bulmak için bir alet geliştirmek istedik ve KOSGEB'den aldığımız girişimcilik kredisi ile tasarladığımız aletin üretimini yaptık. Kocaeli'nde üretimi yapılan aletin patentini de aldık. 200 bin adet 'Jilet Çek' yaptırdık. Aynı zamanda çelik olan jilet çöpe atılıyordu. Bu sayede aletin içerisine birikerek geri dönüşümü de sağlanacak" dedi. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com