Türk Mühendisten Büyük Buluş

Türk Mühendisten Büyük Buluş
Araştırmaları Merkezi'nde çalışan İstanbulu elektronik mühendisi Dr. Beril Sırmaçek, insanların toplandığı noktaları önceden belirleyen ve otomatik olarak takip eden bir program geliştirdi..

Almanya'nın Münih kentinde kısa adıyla DLR diye bilinen Alman Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi'nde çalışan İstanbulu elektronik mühendisi Dr. Beril Sırmaçek, insanların toplandığı noktaları önceden belirleyen ve otomatik olarak takip eden bir program geliştirerek dünyada ilk defa izdihamı önlemek icin bir çözüm buldu ve bu sistemin nasıl çalıştığını anlattı.

Dr. Sırmaçek, bu projenin , Alman hükümetinin geçen yıl "Aşk Geçidi" adı verilen festivalde meydana gelen izdihamda 21 kişinin ölmesi üzerine harekete geçtiğini belirterek projeyi şöyle anlatti: bilAlmanya'nın Duisburg kentinde geçen yıl Temmuz ayında meydana gelen felaketin ardından Alman hükümeti DLR Araştırma Merkezi'ne, ?Bu tür olaylar nasıl engellenebilir?ö diye başvurdu. Burasının adı Havacılık ve Uzay Araştırma Merkezi ama, deprem, sel baskını ve tusunami gibi her türlü felakete karşı ön araştırmalar yapılıyor ve sıcak gelişmeler anında takip ediliyor. DLR dünyanın önemli erken uyarı merkezleri arasında sayılıyor. Bunun için toplumsal olaylarda ortaya çıkabilecek panikleri önceden hesaplamak ve ilgili merkezleri zamanında uyarmak için sistem geliştirmemiz istendi. DLR yönetimi de bu projeyle ilgili olarak bize görev verdi."

ASIL GÖREVİ DEPREM VE TUSUNAMİ SİMULASYONLARI İÇİN ÜÇ BOYUTLU KENT MODELLERİ GELİŞTİRİP ANALİZE ETMEK

Asıl görevi deprem ve tusunami simulasyonları için üç boyutlu kent modelleri geliştirmek ve analize etmek olan Dr. Sırmaçek, Alman hükümetinin polisin ihtiyacına yönelik özel başvurusu üzerine, felaket gibi olağanüstü durumlarda insan hareketlerinin nerelerde yoğunlaşacağını belirleyen ve otomatik olarak takip eden bir sistem geliştirdi. Sistem izdihamı önlemek ve toplumsal olaylarda kitle hareketlerini takip edebilmek için kullanılabilecek.

Mobeselerin yeterli olmadığını söyleyen DR. Sırmaçek şöyle konuştu:

"Duisburg'ta görüldüğü gibi mobese`ler yeterli gelmiyor çünkü her yere kamera koymanın imkanı yok. Ayrıca bu insan yoğunluğunu anında görülüp iletişim sağlanması lazım. Bu nedenle uçak ve uydulardan alınan görüntülerin çok kısa zaman analiz edilip insan yoğunluğunun nerede çoğalacağını önceden hesaplamak gerekiyor. Bunun için çok özel bir bilgisayar programı geliştirdim. Bu program sayesinde insanlar ve insan kümecikleri saniye içinde görülüp, nereye doğru hareket ettikleri hesaplanıyor. Bunun üzerine de olay yerindeki yetkili emniyet birimlerine gereken önlem alınması için anında haber veriliyor."

Sistemin çalışmasını Tunus, Mısır ve libya'da çıkan olaylarda test ettiklerini ifade eden Beril Sırmaçek şunları söyledi:

"Son olarak da Tunus, Mısır ve Libya'da meydana gelen olayları uzaydan alınan görüntülerle yakın takibe aldık. Gerçi uydu görüntülerinde insanları teker teker seçmek çok zor ama, hareketleri görmek ve nereye doğru yönelme var, hesap etmek mümkün. Bilgisayar programı, hareket yoğunluğuna göre kalabalık yığılmalarını renklere ayırarak en fazla nerede yığılma var anında hesaplıyor. Görüntü cözümü daha iyi olmadığı icin bu test çalışmalar ucak üzerinde ağırlık veriliyor. 2,5 ay`dır süren test çalışmaların ardından gelecek 1,5 ay icerisinde bu sistem ucak üzerine yerleşdirilerek orada calışıyor olacak ve tüm bu işlem otomatik ve havada yapılarak bu bilgileri anında polise aktarılacak. Bu test çalışmaların ardından çok yakında Alman emniyet güçleri bu sistemi gerçek hayatta da kullanacak."

HASAR TAHMİNİ DE YAPACAK

Dr. Beril Sırmaçek sistemin, olası bir depremde meydana gelebilek hasarıda tespit edebildiğini belirtirken, ?Önemli deprem bölgelerinde kentlerin üç boyutlu modellerini çıkardık. Olası deprem felaketlerinin nerelerde daha çok zarar verebileceği önceden hesaplayabiliyoruz" dedi. Haiti depremi sonrası bölgenin üç boyutlu modellerini çıkartan Sırmaçek, önceden çalışma yapılsaydı insan kaybının çok daha az olacağını savundu ve İstanbul da dahil Türkiye için bu tür bir çalışmanın çok faydalı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.
Türkiye'de de sistemi kurmayı istediğini söyleye Dr. Sırmaçek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Münıh DLR merkezinde calışan bir türk mühendisi olarak asıl gönlümde gecen dilegim keşke türkiyede ilgili kuruluşlarla ve birimlerle gelişdirdiğimiz bu sistemi ortaklaşa kulana bilsek ve türkiyede oluşabilecek benzer izdihamlarin önüne gecebilmek icin yada araşdirmamızı bilimsel anlamda gelişdirmemız icin ortaklıklar kurabilsek diye düşünüyorum. İstanbul icin eğer bir istek gelirse üc boyutlu şehir modellerini ve umarim meydana gelmez ama olası bir depreme karşı nasıl bir zararla depremi atlata bileceğimize dahil ön çalişmaları, analiz ve simulasyonları yapmak isteriz."

DR. BERIL SIRMAÇEK KİMDİR

İSTANBUL doğumlu ve İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nde elektronik mühendisliği eğitimi gören Dr. Beril Sırmaçek, Yeditepe Üniversitesi'nde doktora çalışması yaptı. Doktora çalışmasının devamı için Münih'e giden Dr. Sırmaçek, buradaki dünyaca ünlü Teknik Üniversite'de araştırma görevlisi olarak işe başladı. Yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken elektronik mühendisi, bir yıl önce Alman Uzay ve Havacılık Merkezi'nde görev yapmaya başladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com