Türk Ocakları kuruluş yıldönümünü sahilde kutladı

Türk Ocakları kuruluş yıldönümünü sahilde kutladı
Türk Ocakları'nın kuruluşunun 100. Yılı Salihli'de de kutlandı. Etkinlikleri kapsamında Tarihçi Prof. Dr. Enver Konukçu, 'Gündeme Salihli'den Bakış' konulu bir konferans verdi

Konferansta Orhan Pamuk’a göndermede bulunan Konukçu, "Orhan Pamuk, bu topraklarda 1 milyon Ermeni’nin öldürüldüğünü iddia ediyor. Orhan Pamuk acaba Salihli sokaklarında Yunan askerleri tarafından öldürülen 7-8 yaşlarındaki Nigar'ın kitabını yazabilir mi?" diye sordu.

Türk Ocakları Salihli Şubesi tarafından Ticaret ve Sanayi Odası Sardes Toplantı Salonu'nda düzenlenen konferansa, Kaymakam Ertan Peynircioğlu, Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Özbaş, Türk Ocakları Salihli Şubesi üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Salihli Şubesi Başkanı Ersin Aybar, "1912'de vatan toprağı tarumar edilmek üzereyken çareler arayan bir avuç gencin kurduğu ve onların omuzlarında yükselip bugünlere kadar gelen Türk Ocakları, Türk Milletinin sonsuza kadar bağımsızlığını, hür yaşamasını şiar edinmiş, Türk Milletini yükseltme ve yüceltme idealleri ile her zaman bütün dünyaya tanıtmış olan Türkiye'nin en eski sivil toplum kuruluşudur. Türk Ocakları olarak her zaman aydınlatıcı, uyarıcı ve yol gösterici rolümüze devam edeceğiz. Bugün çok değerli bir konuşmacıyı sizlerin huzuruna getirmiş bulunuyoruz" diye konuştu.

Konferansa konuşmacı olarak katılan ve bir dönem Salihli Lisesi'nde tarih öğretmenliği de yapmış olan Prof. Dr. Enver Konukçu, "Bana sordukları zaman bende iz bırakan şeylerden birinin Salihli olduğunu söylüyorum. Salihli'yi sevmek bir ibadettir. Belediye Başkanımızı kutlamak isterim; Salihli gerçekten çok güzelleşmiş. Salihli her buradan geçişimizde biraz daha büyüyor. 1530 tarihli resmi defterlerde ortaya çıkıyor ki o yıllarda Salih Dede adlı kişi Salihli kentinin temellerini atmış. Salih bir Peygamber ismidir" diye konuştu.

Konuşmasında, "Bu topraklarda 30 bin Kürt ve bir milyon Ermeni öldürüldü. Benden başka kimse bundan bahsetmeye cesaret edemedi" açıklamalarından dolayı Orhan Pamuk'a eleştirilerde bulunan Konukçu, bir de çağrıda bulundu: "Kendisi bir milyon Ermeni'nin öldürüldüğünü söylüyor. Orhan Pamuk, Salihli sokaklarında Yunan askerleri tarafından öldürülen 7-8 yaşlarındaki Nigar'ın kitabını yazabilir mi?"

Esad'in söylenildiği gibi bölgede bir ayrımcılık yaptığını belirten Prof. Dr. Konukçu, "Ama Suriye iç savaşı, Suriye'nin iç sorunu değildir. Bu iç savaş Amerika tezgahından başka bir şey olamaz. Bana göre Suriye'deki olaylar medyaya yansıdığı şekilde değildir" dedi.
Konferansın ardından Türk Ocakları Salihli Şubesi Başkanı Ersin Aybar, konuk konuşmacı Prof. Dr. Enver Konukçu'ya çiçek takdim etti.(VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com