Türk öğrencinin, kontrbasla Avrupa başarısı

Türk öğrencinin, kontrbasla Avrupa başarısı
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı öğrencisi Korkmaz, Polonya'daki "International Strings Competitions +" yarışmasında ikinci oldu

ANKARA (AA) - TUĞBA ÖZGÜR DURMAZ - Kontrbas sanatçısı Fırat Korkmaz, öğrenci değişim programıyla gittiği Polonya'da, "International Strings Competitions +" yarışmasında ikinci oldu.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı öğrencisi Korkmaz, 112 kişinin katıldığı yarışmada tek kontrbasçı olarak keman, viyola, viyolonsel ve gitara karşı performans sergiledi.

Korkmaz, AA muhabirine, "Tek endişem keman, viyola, viyolonsel gibi virtüoziteye daha yatkın enstrümanlarla aynı alanda kontrbasla yarışmaya katılmamdı. Yarışmanın en ilginç yönüyse diğer enstrümanlarla 111 kişi katılırken benden başka kontrbasçının bulunmamasıydı" dedi.

-"Şansım olmadığını düşündüler"

Daha önce bu gibi karma yarışmalara kontrbas çalanların, kazanamadıkları için pek başvuru yapmadıklarını belirten Korkmaz, "Hatta jürinin, listede adımı gördükleri zaman, diğer enstrümanların yanında pek şansım olmadığını düşündüklerini öğrendim ama sonuç öyle olmadı. Polonya'daki hocam, daha önce de bu yarışmaya öğrencileriyle katıldıklarını fakat ilk kez benim derece aldığımı söyledi.

Yarışmada, öncelikle Türk olduğum için ve bu topraklardan çıkıp Avrupa'da önemli bir yarışmada ikinci olmakla gurur duydum. Türkiye'nin çağdaş medeniyetler seviyesine geldiğini herkese bu sayede ispatladım" diye konuştu.

Korkmaz, Avrupa'da bu müziğin Türklere ait olmadığına inanıldığı için yarışmalarda bir sıfır yenik başladıklarını savunarak, bu yarışmada da jüri üyelerinin bile diğer enstrümanlar yanında kontrbasın şansı olmadığına inandıklarını ileri sürdü.

- "Sanatta ne denli ileride olduğumuzun göstergesi"

Fırat Korkmaz'ın hocası Burak Karaağaç da alınan sonucu, Türkiye'nin sanat dünyasında ne denli ileride olduğunun ve başarılı bir yolda hızla ilerlendiğinin göstergesi şeklinde niteledi.

Karaağaç, "Ayrıca kazandığımız bu başarıların en önemli kısmı çağdaş Türkiye'nin yurt dışında, özellikle Avrupa'da güzel yönleriyle tanınmasının en önemli alanının 'sanat' olduğunu da bir kez daha ispatlanmasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

 
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com