Türk Polis Teşkilatının 169. kuruluş yıl dönümü

Türk Polis Teşkilatının 169. kuruluş yıl dönümü
İçişleri Bakanı Ala:

ANKARA (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Yüreklerimiz yaralıdır, acılarımız daima tazedir. Ama aynı zamanda aziz şehitlerimizin yüksek mertebeleri de umudumuzdur, onurumuzdur, şerefimizdir" dedi.

Ala, Türk Polis Teşkilatının 169. kuruluş yıl dönümü ve polis bayramı dolayısıyla ATO Kongre Merkezi'nde açılan polis sergisini gezdi, şehitler için okutulan mevlitin ardından şehit aileleri ve gazilerle öğle yemeğinde bir araya geldi. 

Bakan Ala, yemekte yaptığı konuşmada, şehitlik ve gazilik konusunda sözün kıymetini kaybettiğini, gönülle zihin arasındaki ilişkinin başka bir hal aldığını belirterek, "O bakımdan her ne söylesek duygularımızı ifade edemez, her ne yapsak minnet duygularımızı açığa çıkaramaz. Biz, yine sizin arifane tutumunuza kendimizi havale ediyoruz. Size layık olmayan sözlerimizi size layık bulmanızı, sizin için yeterli olmayan çabalarımızı size yeterli çaba olarak değerlendirmenizi özellikle istirham ediyorum" dedi. 

En değerli varlığın vatana şehit verilmesinin, hiçbir dünyevi karşılığı bulunmayaca, dünyanın hiçbir makam ya da mevkisinin, tek bir damla şehit kanı kadar kıymetli olamayacağını vurgulayan Ala, şehitlere kıyamete kadar minnet ve şükran borçlu olduklarını söyledi.

Ala, istiklali, özgürlüğü, vatanı, devleti şehitlerin emanet bıraktığını ve onlara borçlu olduklarını dile getirerek, şehitlerin ailelerine, anne babalarına, eşlerine ve evlatlarına da sonsuza kadar şükran borçlu olduklarını kaydetti. Bakan Ala, "Allah, mekanı cennet olan şehitlerimizin ruhaniyetlerine layık hizmetler sunmayı bizlere nasip etsin" diye konuştu.

-"Emniyet teşkilatının en şerefli mensupları"

"Bizler, sizler için hangi fedakarlık da bulunsak hakkınızı hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Bunun şuuru içerisindeyiz" ifadesini kullanan Ala, şehitlerin emaneti ailelerine sahip çıkabilmenin, yanında olmanın en önemli görevlerinden olduğunu kaydetti.

Efkan Ala, şehit ailelerinin acılarının kendi acıları olduğunu belirterek, "Yüreklerimiz yaralıdır, acılarımız daima tazedir. Ama aynı zamanda aziz şehitlerimizin yüksek mertebeleri de umudumuzdur, onurumuzdur, şerefimizdir" diye konuştu.

Allah'tan sabır ve dayanma gücü dileyen Bakan Ala, şehit ve gazilerin değerli ailelerinin, bakanlığın, emniyet teşkilatının en şerefli mensupları olduklarını söyledi.

Asla yalnız hissetmemelerini, kendilerinin de asla yalnız hissettirmemeleri gerektiğine işaret eden Ala, onların yanında olmayı da görev bildiklerini ifade etti.

Devlet olarak şehitlerin emanetlerine ve gazilere en iyi şekilde sahip çıkmak için her türlü gayreti sarf ettiklerini söyleyen Ala, "Daima sizlerleyiz, daima sizlerle birlikte olacağız. Eksiklerimizi kabul edip gidermeye çalışacağız. Yaptıklarımızı söylemeyip, sizlerin daha fazla şeylere layık olduğunuzu unutmayacağız" dedi.

Şehit yakınları ve gazilerin sorunlarıyla yakından ilgilenilmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğünde Şehit Aileleri ve Görev Malulü Personel ile İlişkiler Şube Müdürlüğü oluşturduklarını belirten Efkan Ala, şehit aileleri ve gazilere şunları söyledi:

"Buraya her türlü problemlerinizi, talep ve ihtiyaçlarınızı lütfen rahatlıkla iletiniz. Doğrudan onlardan o talepleri alarak biz Türkiye'nin imkanlarını sizin ihtiyaçlarınızla buluşturmayı görev addederiz. Eğer bu büroya ulaşmak zor olursa o zaman da il ve ilçe emniyet müdürlüklerimize, bütün polis merkezlerine, valilik ve kaymakamlıklara başvurabilir, taleplerinizi rahatlıkla iletebilirsiniz. Onlar da bize taleplerinizi bildirmekle mükelleftirler.

Şehitlerimizin aileleri ve yakınlarının ihtiyaçları için Bakanlığımız bünyesinde Şehit ve Gaziler İşlemleri Şube Müdürlüğü kurduk, tek işi bu. Bütün valiliklerimizde Şehit ve Gaziler İşlemleri Şube Müdürlüğü oluşturduk. Bu sadece polislerimiz için değil asker şehitlerimizin yakınları için de görevidir. O birimlerin bütün işi sadece bu konulardır. Bizler ve oluşturduğumuz birimler sizler için var. Sizlere yaptıkları işi bir lütuf olarak yapmıyorlar, vazife olarak onların yükümlülükleridir. Sizlerin memnuniyeti bizim asıl amacımız. Sizlerin dertleriyle dertlenmek, hemdert olmak, sorunlarınız varsa onları çözmek için buradayız."

-"Çocukların eğitimin asla ihmal etmeyin"

Şehitlerin emanetleri olan çocukların eğitimini çok önemsediğini belirten Bakan Ala, bu konuda her türlü fedakarlığı göstermeye hazır olduğunu söyledi. Ala, çocukların eğitimi için ne gerekiyorsa yapacaklarını, büyük Türk milletinin de bütün imkanlarıyla bu konuda şehit ailelerinin yanında olduğunu bildirdi. Bakan Ala, şehit aileleri ve gazilerden çocuklarının eğitimini asla ihmal etmemelerini istedi.

Ala, "Aziz şehitlerimizin manevi huzurunda söz veriyoruz ki sizlere layık olmak için var gücümüzle çalışacağız ve bizlere bıraktıkları emanete sonuna kadar sahip çıkacağız" diye konuştu.

Efkan Ala'ya eşi Gülseren Ala ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar da eşlik etti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com