Türk rehinelerin kurtulması aşiret reislerine kaldı!

Türk rehinelerin kurtulması aşiret reislerine kaldı!
Afganistan'ın Logar Eyaleti Valilik sözcüsü, Taliban ile aşiret reislerinin görüştüğünü belirterek kaçırılan 8 Türk vatandaşının ilerleyen saatlerde serbest bırakılabileceğini söyledi.

Sözcü Din Muhammed Derviş, Taliban ile aşiret reislerinin görüştüğünü belirterek, "Aşiret reisleri, bu olayda önemli rol oynuyor. Meseleyi Taliban'la görüştüler, rehinelerin bu akşam serbest bırakılmasını umuyoruz" şeklinde konuştu.

Önceki gece Afganistan'ın Logar kentine bağlı Azre ilçesinde hava koşulları yüzünden acil iniş yapan helikopterdeki 8'i Türk mühendis, 11 kişi Taliban militanları tarafından kaçırılmıştı.

Aralarında 2 Rus pilot ile bir Afgan vatandaşının da bulunduğu grubun rehin alınmasından sonra Afgan polisi olay yerine bir ekip göndermiş, ancak güvenlik güçlerine köye girişlerinde ateş açılmıştı.

Logar Emniyet Müdür Yardımcısı Reis Han Sadık, bu yüzden polisin geri dönmek zorunda kaldığını belirterek, bölgede NATO veya Afgan ordusundan herhangi bir birimin de bulunmadığını söyledi.

Sadık, olayın köydeki aşiret reisleri aracılığıyla çözüme kavuşturulacağına inandıklarını belirterek, bu yüzden herhangi bir kurtarma operasyonu girişiminde bulunulmadığın kaydetti.

Sadık, "Bu problemin yaşlılar aracılığıyla çözülmesini istiyoruz. Eğer bir sonuç alınamazsa o zaman askeri bir plan düşünülür. Ama buna gerek olacağına sanmıyorum" dedi. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com