"Türk ruhuyla mücadele eden..."

"Türk ruhuyla mücadele eden..."
Abdullah Avcı, gündeme dair açıklamalar yaptı...

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, ilk yurt dışı çıkarmasını yaptığı İspanya'nın başkenti Madrid'de DHA'ya özel açıklamalarda bulundu.

Santiago Bernabeu Stadı'nı dolduran 80 bin kişinin önünde oynanan Real Madrid-Atletico Madrid maçını yardımcıları ile birlikte izleyen Abdullah Avcı, Madrid'de DHA'ya özel röportaj verdi. Atletico Madrid Başkanı Enrique Cerezo ve Real Madrid Sportif Direktörü Emilio Butragueno ile bir araya geldiklerini belirten Avcı, kendilerinin Arda, Hamit ve Nuri ile ilgili çok güzel ve olumlu şeyler söylediklerini ifade etti. Milli takımın sorumluluğunu bildiğini ve kendine güvendiğini vurgulayan Abdullah Avcı, istikrarlı turnuva takımı olmak için destek ve zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı'nın DHA'ya yaptığı özel açıklamalar şöyle:

DHA: Madrid derbisini izlediniz. Sonuç ne olursa olsun, Türk oyuncuların böyle bir derbide yer alması size nasıl bir duygu yaşattırdı?

Abdullah Avcı: Öncelikle buraya geldik ve Atletico Madrid Başkanı Cerezo ile normal bir vatandaş gibi sokakta oturduk ve yemek yedik. Bize Arda ile ilgili duygu ve düşüncelerini anlattı. Olumlu şeyler söyledi. Çok önemli, yetenekli, profesyonel, pozitif bir oyuncu olduğunu ve takım içindeki uyumunun son derece iyi olduğunu söyledi. Çok memnunlar. İstanbul'dayken de, Real Madrid Sportif Direktörü Emilio Butragueno'dan randevu almıştık. Takvimleri yoğun olmasına rağmen bize vakit ayırdılar. Real Madrid'deki iki oyuncumuz Nuri ve Hamit ile ilgili bilgiler aldık. Onlar da bu futbolcular hakkında inanılmaz güzel şeyler söylediler. Sezon başı sakatlıklarından dolayı oynayamadıklarını ama son derece iyi çalıştıklarını, çok profesyonel ve yetenekli oyuncular olduklarını ifade ettiler. Bizi çok güzel karşıladılar. Oyuncularımız zaten benim tanıdığım kişiler. Karakterli futbolcular olduklarını biliyoruz. Önemli olan iletişimimizi geliştirmek. Sonra müsabakayı izledik. Bir oyuncumuz kadroda yoktu, bir oyuncumuz kulübedeydi, diğer oyuncumuz Arda ise oyunun içinde sahne aldı. Maç enteresan şekilde gelişti. Atletico Madrid öne geçti. Sonra 20. dakikada kırmızı kart oldu. Arda açısından olumlu yanından bakarsak, böyle bir derbide yer alması çok önemli. Takım savunmasına inanılmaz yardım etti, bu Arda'nın gelişimi için çok önemli. Bunu kendisine de söyledim. Maçın ardından oyuncularımızla bir araya geldik. Kendilerinin buradaki durumlarını, Türk futbolunu, bizim bakış açımızı, neler düşündüğümüzü karşılıklı olarak, bazen şakalaşarak, bazen espri yaparak, bazen bazı şeyleri masaya yatırarak uzun süre sohbet ettik. Bizim adımıza da, onların adına da olumlu geçtiğini düşünüyorum.

"TÜRK RUHUYLA MÜCADELE EDEN..."

DHA: Tartışılan bir teknik adamdan sonra önemli bir görevi devraldınız. Sizi neler bekliyor? Her şeye hazır mısınız?

Abdullah Avcı: Hakkımda yapılan olumlu ya da olumsuz eleştirilere saygı duyuyorum. Ben sadece kamuoyundan, özellikle de basından destek istedim. Türk futbolunun yapılanması için çalışmalar yapacağız. Bunun için de destek, zaman ve istikrar lazım. 1990 senesinden beri zaman zaman turnuvalara katılan, zaman zaman da katılamayan bir takımız. İstikrarlı turnuva takımı olmak için sabır ve zaman lazım. Biz bu adımları atacağız ve bunun için destek istiyorum. Kendime güveniyorum. Milli Takım'ın sorumluluğunu biliyorum. Milli Takım, herkesin görev almak istediği bir yerdir. Hep beraber önemli duygular yaşayacağız. Türk insanının neler istediğini çok iyi biliyorum. Biz doğru temelleri atalım, bizden sonra gelenlerin de bu temeller üzerinde doğru şekilde devam etmesini istiyorum.

DHA: Türkiye'de bir kaos dönemi yaşanıyor. Böyle bir dönemde Milli Takım'ın sorumluluğunu almak fazlasıyla cesaret ve risk ister.

Abdullah Avcı: Risk almadan kazanılmaz ama ben hayata hep olumlu bakıyorum. Oyuncularımın da olumlu baktığını düşünüyorum. Türk futbolunda şu an yaşadığımız sıkıntılı bir süreç var, bunu inkar etmek mümkün değil. ama oyuncularımın bundan kısa bir süreden sonra etkilenmediklerini düşünüyorum. Yarış başladı ve devam ediyor. Önemli ve yetenekli oyuncularımız var. Ufak tefek tabii ki eksikliklerimiz var. Yetenekli bir toplumuz ve bunun arkasından, bunu sıkıştıracak bir oyuncu grubu da geliyor. Umarım bu karışımla beraber rekabet ortamında son derece doğru bir, herkesin özlediği, Türk ruhuyla mücadele eden, oyun prensibine sadık bir takım yaratmak için uğraşacağız.

"HER ŞEYE NEGATİF YAKLAŞIYORUZ"

DHA: Türk futbolundaki bu kaos tam olarak ne zaman biter?

Abdullah Avcı: Biz toplum olarak her şeye çok negatif yaklaşıyoruz. Probleme problemle gitmemeliyiz. Problemi nasıl çözeceğimizle uğraşırsak daha çok mesafe katedeceğiz diye düşünüyorum.

DHA: Yurt dışında çok değerli oyuncularımız var. Diğer futbolcuları da izlemeye gidecek misiniz?

Abdullah Avcı: Yurt dışındaki tüm futbolcularımızı ziyaret edeceğiz. Antrenörleri ve kulüpleriyle de görüşeceğiz. Bundan sonra belki antrenmanlarına gideceğiz. Kendileriyle iletişimimiz devam edecek. Mehmet Topal'la da telefon görüşmesi yaptım zaten. Onun için de bir gün ziyarete geleceğiz. Fransa ve Almanya'ya da gideceğiz. Saygı ve sevgi çemberinin olduğu bir milli takım oluşturmaya çalışıyoruz.

DHA: Arda ve Nuri, Dünya üçüncüsü olan genç milli takımda sizin öğrencilerinizdi. Sizin kafanızdaki takımın iskeletinde Arda ve Nuri devamlı olacak mı?

Abdullah Avcı: Biriyle Galatasaray'da, biriyle Milli Takım'da bulundum. Sezon başında transfer olduklarında şöyle bir şey hayal etmiştim, bir tarafta Real Madrid, bir tarafta Atletico Madrid'in olduğu maça gitmek istiyordum. Ancak kulüp takımının trafiğinde nasıl zaman ayıracaktım bilmiyordum. Allah bana bu Milli Takım görevini nasip etti ve bu maça geldim. Biri sahne aldı diğeri almadı. İkinci maçta o da alacak. Burada yavaş yayaş oynamaya başladı. Çok memnunlar kendisinden. Çünkü çok yetenekli bir oyuncu. 23 yaşında Real Madrid'de bulunmak bile çok önemlidir. Oynayamadığı zaman üzülüyor, bunu gördüm kendisinde. Bu da çok büyük bir avantaj. Öyle bir hedefi var demek ki. Bunlar Milli Takım'ın temel ve iyi oyuncuları. Bunların yanına rekabeti artıracak oyuncular girince daha keyifli olacak diye düşünüyorum.

AVCI'DAN HAMİT ALTINTOP YORUMU

DHA: Hamit sürekli oynayamıyor. Kendisine farklı tavsiyelerde bulunacak mısınız?

Abdullah Avcı: Hamit çok profesyonel bir futbolcu. Akşam ilk defa tanıştık biz kendisiyle. Daha önceden milli takımlarda sadece seyrediyordum. Duygularını çok net söyleyen, etrafına son derece örnek ve model olabilecek bir insan. Müthiş bir kariyere sahip. Kariyer planlamasını son derece doğru yapan bir oyuncu. Şu anda Real Madrid'de. Zaman ve süreç, gidişatın nasıl olacağını gösterecek.

DHA: Siz altyapılarda başarıyla görev almış bir teknik adamsınız. Türkiye Futbol Federasyonu'na altyapılarla ilgili değişik önerileriniz, tavsiyeleriniz olacak mı? Bu konuyla ilgili planlarınız var mı?

Abdullah Avcı: Evet var. Şu anda A Milli Takım'da sadece oyuncuları seyrediyoruz. İletişim sağlamaya çalışıyoruz. Oyuncu havuzunun ortalamasını biliyorum. Gelecek oyuncu havuzuna da hakimim. Ama bizim turnuva takımı olabilmemiz için bir takım temeller atmamız lazım. Bunun konu başlığı eğitim. Yani antrenör eğitimi, futbolcu eğitimi, kişilik eğitimi, okul eğitimi. Bunların temellerini Futbol Federasyonu, kulüpler ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte atmaya çalışacağız. Onun için bu konuyla ilgili çok çalışmamız olacak. Bunun temellerini atarsak, umarım bundan sonra gelen kişilerin de bunu devam ettirmesiyle beraber turnuva takımı olma hedefimize ulaşırız.

"JENERASYONU DOĞRU KULLANIRSAK..."

DHA: Büyük turnuvalar öncesinde gruplarda hep ikinci oluyoruz. Hep stresli play-off maçları oynamak zorunda kalıyoruz. Bu şanssızlığı Abdullah Avcı kırabilecek mi? Ayrıca Hollanda ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Abdullah Avcı: Hollanda Milli Takımı önemli takımlardan bir tanesi. Fikstür açıldığı zaman hemen sıralama yapıldı, Hollanda bir, Türkiye iki diye. Çıkışta olan ülkeler de var, Macaristan olsun, Romanya olsun, kolay bir grup değil. Avrupa Şampiyonaları'na hep Play-off'larla gittik. Ama bir eşik atlama zamanı gelecek artık. Bu eşiği de atlamamız gerekecek. iyi bir jenerasyonu doğru kullanırsak bu eşiği atlarız diye düşünüyorum.

DHA: Son yıllarda özellikle milli takımın savunmasında sıkıntılar oldu. Yeni savunma oyuncuları da geliyor gibi alttan. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Abdullah Avcı: Milli takıma hizmet eden çok önemli oyuncular da var. 2008'i yaşamış bir kadro var. Yaşı genç olanlar ve tecrübeliler var. Ömer Toprak oynamaya başladı, Semih Kaya Galatasaray'da oynamaya başladı, Serdar Aziz Bursaspor'da oynuyor, Serdar Kesimal Fenerbahçe'de oynamaya başlayacak. Saymadığım olursa da kusura bakmasın. Potansiyel oyuncularımız var. Umarım takımlarında daha uzun süre oynadıklarında Milli Takım için büyük avantaj olacak diye düşünüyorum.

ARİF ERDEM'E TAVSİYELER

DHA: Arif Erdem'e neler tavsiye ettiniz? İşi kolay mı, zor mu?

Abdullah Avcı: Arif Hoca, bizim kardeşimiz, hocamız. 5.5 sene beraber çalıştık. Çok iyi bir insan öncelikle. Bu işe soyundu, biz ona destek oluyoruz. Haftada bir kere de kendisiyle konuşuyoruz. Desteğimiz devam edecek, gönlümüz de onunla beraber. Umarım o da Türk futboluna futbolcu olarak nasıl doğru hizmetler yaptıysa, antrenör olarak da yapacak diye düşünüyorum. Takımımızın zaten bir kalitesi var. Dalgalanmalar tabii olacak. Hocamızın da antrenörlükten teknik adamlığa adaptasyon sürecini kısa sürede atlatacağını düşünüyorum.

DHA: Milli takımlarda son yıllarda bir taraftar problemi var. Kulüp taraftarlığı, milli takım taraftarlığının ne yazık ki önüne geçmiş durumda. Belki yabancı teknik adamlar bu soruna çok ciddi bakmıyor olabilirler ama siz bu sorunun eminim ki çok farkındasınız. Bu konuda sizin ne gibi önerileriniz olacak?

Abdullah Avcı: Biz kırmızı-beyaza hizmet edeceğiz. Bundan sonra milli takım maçlarına geleceklerin tek forma olarak maçlara gelmesini istiyorum. Milli takımımızın kırmızı-beyaz formasını giyip, tek bir forma altında buluşmalarını ve böyle destek vermelerini istiyorum. Milli maçlara kulüp formalarıyla gelmesinler. Biz ülke olarak zaten mücadeleyi seviyoruz. Tek renkle beraber mücadele edelim.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com