Türk Sağlık-Sen '2013 yılı sağlık çalışanları açısından hüsran'

Türk Sağlık-Sen '2013 yılı sağlık çalışanları açısından hüsran'
Türk Sağlık-Sen 2013 yılının genel bir değerlendirmesini kamuoyuna açıkladı

Türk Sağlık-Sen 2013 yılının genel bir değerlendirmesini kamuoyuna açıkladı.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 2013 yılının sağlık çalışanları açısından hüsranla sonuçlandığını belirterek, 500 bin sağlık çalışanı mağdur edilmiştir. Sağlık çalışanları 2013 yılında sorunlarla boğuşmak zorunda kalmıştır. Umarız 2014 yılı sağlık çalışanlarının memnuniyetini arttırmak adına çalışmaların yapılacağı bir yıl olur” dedi.

Kahveci, yaptığı açıklamada, “Yılın başında Sağlık Bakanı değişmiş ve yeni bir bakan göreve başlamıştı. Biz de eski bakanın 11 yıllık sürede sağlık çalışanlarının memnuniyetini artırıcı bir çalışmaya imza atmadığını belirtmiştik. Göreve gelen Bakan Mehmet Müezzinoğlu’ndan sağlık çalışanlarının memnuniyetini arttırıcı çalışmalar yapmasını talep etmiş, bu yönde çalışmalara ağırlık vermesini beklediğimizi söylemiştik. Maalesef aradan geçen 1 yılda sağlık çalışanları yine unutulmuş, çalışanları memnun edecek ve talepleri karşılayacak düzenlemeler hayat bulmamıştır. Müezzinoğlu da sağlık çalışanları için bir adım atmamıştır ifadelerini kullandı.Döner sermayeler konusuna değinen Kahveci, 2013 yılındaki döner sermayedeki adaletsizliklerin giderilmediğini ve döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması taleplerinin de AKP iktidarı tarafından görmezden gelindiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

“Öğle tatili kullandırılmayan sağlık çalışanlarının 1 saat fazla çalışarak uğradıkları haksızlık giderilmemiştir. Milletvekiline yıpranma payı verilirken, sağlık çalışanlarının hakkı olan yıpranma payı verilmemiştir. Hizmetlilerin memurluk talepleri göz ardı edilmiştir. Aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet gibi yeni mağduriyetler ortaya çıkartılmış, tüm sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin arttırılması gerekirken ne yazık ki bu artış çok kısmi tutulmuş yeni adaletsizlikler ortaya çıkartılmıştır. Tüm bunların üstüne malum sendikada toplu sözleşmede hükümetin önerdiğinden bile daha düşük bir zamma imza atarak sağlık çalışanlarının toplu sözleşmeyi zararla kapatmasına neden olmuştur. Yüzde 3+3 yerine yıllık 123 TL’ye evet diyenler doktorların bir yılda sosyal yardımlarda dahil olmak üzere sadece yüzde 3.3; ebe, hemşire ve sağlık çalışanlarının ise yüzde 5.9 zam almalarına neden olmuşlardır.

Sabit ek ödeme, Enflasyon farkı, aile yardımı ve benzeri ücretlerde de 1.5 yıl zam yapılmamasına evet diyerek bu zararı katmerli hale getirmişlerdir.

Kısacası, 2013 yılı sağlık çalışanları açısından hüsranla sonuçlanmaktadır. 500 bin sağlık çalışanı mağdur edilmiştir. Sağlık çalışanları 2013 yılında sorunlarla boğuşmak zorunda kalmıştır. Umarız 2014 yılı sağlık çalışanlarının memnuniyetini arttırmak adına çalışmaların yapılacağı bir yıl olur.”


Her fırsatta işçinin ve emeklinin yanında olduğunu söyleyen AKP iktidarının nasıl bir savunmaya geçeceği doğrusu merak konusu. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com