Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Kahveci, Afyonkarahisar'da

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Kahveci, Afyonkarahisar'da
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı'na karşı olduklarını belirtti.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı'na karşı olduklarını belirtti.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Kahveci, Afyonkarahisar Şubesi tarafından Garden Kale Otel'de düzenlenen 'Dayanışma Yemeği'ne katıldı. Yemekten önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kahveci, Türk Sağlık-Sen olarak Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı'na karşı olduklarını söyledi. Yasayla hastanelerin idari mali açıdan özerk hale getirilip, yerinden yönetim ilkesi çerçevesinde hastane yönetimlerinin yerelleştirileceğini ifade eden Kahveci, hastanelerin bu şekilde yönetilmesinin hem sağlık çalışanlarına hem de sağlık hizmet kalitesine ciddi sıkıntılar getireceğini savundu.
Yasanın meslek odaları, sendikalar ve derneklerden görüş alınarak uzlaşma içerisinde çıkarılması gerektiğini söyleyen Kahveci, 'Hastanelerimiz mahalline devrediliyor, hastane artık yönetim kurulu tarafından yönetiliyor. İl Genel Meclisi 2, Vali 1 kişi belirliyor. Ticaret Odası 1 temsilci veriyor, Sağlık Müdürü katılıyor. Sağlık Bakanlığı da 2 kişi veriyor. Sağlık çalışanlarının hiçbir temsilcisi yok. Biz temsilci olarak katılalım, sendika yönetim kuruluna katılsın demiyoruz. Biz yasanın genel yaklaşım felsefesine karşı çıkıyoruz. Bugüne kadar bu ülkede yönetim kurulu ile yönetilen kurumların hepsi sıkıntıya sokulmuştur' diye konuştu.
8 Mayıs 2010 Cumartesi günü Ankara'da Abdi İpekçi Parkı'nda bir miting düzenleyeceklerini belirten Kahveci, şunları söyledi:
'Bütün sağlık çalışanları burada bizle beraber olmalı. Çünkü hastaneler idari mali özerklik adı altında özelleştirme sürecine doğru gidiyor. Sayın Bakan istediği kadar desin ki 'Ben hastaneleri özelleştirmeyeceğim'. Bu kanunun ana ruhu ilerleyen süreçte bu işe zemin hazırlamaktır. Onun için biz hastaneler kamu malıdır, hastaneler devletin malıdır, milletin malıdır, Türkiye'de devlet sağlık hizmetini yapmalıdır ve devam etmelidir diyoruz. Bize rağmen bu kanun çıkarsa, bu işin bir Anayasa Mahkemesi süreci var. Muhalefet partileri ile konuyu görüşeceğiz. Konunun peşini bırakmayız. Hastanelere sahip çıkacağız.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com