Türk sineması plastik makyaja ilgisiz

Türk sineması plastik makyaja ilgisiz
Makyaj sanatçısı Korgül:

KAYSERİ (AA) - ESMA AYGÜN - Makyaj sanatçısı ve Kulis Kostüm, Tasarım, Tekstil, Sahne Sanatları ve Organizasyon şirketinin kurucularından Şenay Korgül, "Sinemada plastik makyajın kullanılması yurt dışında 1930'lara dayanıyor. Türkiye'de ise son 5 yıldır kullanılıyor. Plastik makyaj filmin bütçesini çok etkiliyor. Bu nedenle de pek tercih edilmiyor" dedi.

Korgül AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1993 yılında tiyatro oyunculuğuna başladığını ancak işin mutfak kısmı daha çok ilgisini çektiği için kostüm ve makyaj tasarımına başladığını söyledi.

Sinema sektöründe uygulanan plastik ve kozmetik makyaj üzerine yurt dışında eğitimler aldığını anlatan Korgül, İstanbul'da iki kardeşiyle açtığı atölyede meraklılarına bu alanda eğitimler verdiklerini belirtti.

Sinema, tiyatro ve dizilerde kullanılan kostüm, makyaj ve aksesuarların tasarımının önemine dikkati çeken Korgül, "Ülkemizde efekt ve plastik makyaj birbirine karıştırılıyor. Efekt makyaj daha sık rastladığımız yaralar ya da ışık ve gölgeyle yapılan morluklar, kanamalar... Plastik makyajla ise bir oyuncunun yüzünden kalıp alınıyor, kalıbın üzerindeki oynamalarla bu kişi bir siyasetçiye de çevrilebilir bir uzaylıya da... Sinemada plastik makyajın kullanılması yurt dışında 1930'lara dayanıyor. Türkiye'de ise son 5 yıldır kullanılıyor. Plastik makyaj, filmin bütçesini çok etkiliyor. Bu nedenle de pek tercih edilmiyor. 15 yıldır bu işin içindeyim ancak ilk plastik makyaj işini 2004 yılında aldım. Sonra da çok nadir iş aldık, son olarak 28 Şubat'ta vizyona giren "Gulyabani" filminde plastik makyaj uyguladık" diye konuştu.

Korgül, genellikle bilim-kurgu ya da korku filmlerinde uygulanan plastik makyajın malzemelerinin de zor bulunduğunu, Türkiye'ye bu ürünlerin ABD, Almanya ve İtalya gibi ülkelerden ithal edildiğini dile getirdi.

- Makyaj sanatçıları dernekleşiyor

Dizi ve sinema setlerinde çalışma koşullarının ağır olduğunu ifade eden Korgül, sahnelerin en önemli ögeleri olan makyaj ve kostümün tasarlayıcılarının da zor koşullarda çalıştıklarını anlattı.

Türkiye'de makyaj sanatçılığının bir meslek olarak görülmediğini belirten Korgül, şunları kaydetti:

"Bizler de bir platform kurduk. Mesleğimizin sorunlarını dile getirmek için dernekleşmeye çalışıyoruz. Çalışma koşulları zor. Ülkemizde genellikle işler son dakika yapılıyor. Senaryo bize geliyor, karakter analizi yapıyoruz, notlar alıyoruz ve hazırlanıyoruz. Ancak bir bakıyorsunuz proje ertelenmiş. Sonra bir ay bazen de iki hafta kala tekrar proje önümüze getiriliyor. Kostümlerin ya da makyajın acilen bitirilmesi isteniyor. ABD'de ya da Avrupa'da bu konuda daha profesyonel davranılıyor. Uzun süre proje üzerinde çalışılıyor, biz de ise tam tersi. Bazen saatlerce yanık bir yüz yapmak için emek veriyoruz. Bir anda yönetmen kameranın açısını değiştirmeye karar veriyor ve bizim o uğraştığımız yanık yüz saniyelik bile gösterilmiyor. Son zamanlarda yaptığımız kanlı makyajlar, yaralar sansürlenmeye başlandı. Tabii ki bir emek söz konusu olduğu için üzülüyoruz. En keyifli işimiz Ulak filmi idi. Çağan Irmak'ın yönettiği bu filmde 72 kişiye makyaj yapmıştık. Akşam 5'te makyaja başlamıştık, sabah 5'te sona ermişti. Türkiye'de özel olan işlerden birisidir, çok severek çalıştık. Dekor makyaj ve kostüm için saatlerce masa başı planlaması yapıldı. Çok yorulmuştuk ama değmişti."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com