"Türk şirketlerini boykot ederiz!"

"Türk şirketlerini boykot ederiz!"
Irak Petrol Bakanı Abdül Kerim Luaibi, Kuzey Irak Kürt yönetimiyle anlaşma yapan Türk firmalarını boykot edeceklerini ve anlaşmalarını iptal edeceklerini açıkladı.

İran merkezli Press TV’nin haberine gore Irak Petrol Bakanı Luaibi, Türkiye’nin Kürt petrolünü ithal etme çabalarıyla ilgili “kırmızı çizgi”leri olduğunu ve Ankara’nın ortak çıkarlara gore hareket etmediğini açıkladı.

Bakan Luaibi yaptığı açıklamada “Ankara Kürdistan petrolünün uluslararası pazarlara ihracına izin verirse Irak hükümeti Türk şirketlerini boykot ve bu şirketlerin yürürlükteki anlaşmalarının iptali dahil bir dizi önlemi hayata geçirecek” dedi.

Iraklı bakanın bu sözleri Bağdat hükümetinin Türkiye'ye karşı konuyla ilgili yasal yaptırımlar uygulayacağını açıklamasından bir gün sonra geldi. Luabi “Türkiye konuyu iyi düşünmeli. Bu konuya karışmak Türkiye’nin çıkarına değil” açıklamasında bulundu.

AKP hükümeti ve Kürt yönetiminin petrolün Türkiye üzerinden ihracına yönelik anlaşmaya varması, Bağdat ile Ankara arasında ihtilafa neden olmuştu.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com