"Türk sol terörünün ölmekte olan..."

"Türk sol terörünün ölmekte olan..."
ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine saldırı, ABD'de medyanın yanı sıra siyasetçiler ve uzmanlarca da yoğun biçimde yorumlanıyor.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Ed Royce, Wall Street Journal tarafından yansıtılan açıklamalarında Türkiye'deki saldırının ABD'nin yurt dışındaki çıkarlarına yönelik tehditlerin bir diğer hatırlatması olduğunu belirterek "Bingazi'nin ardından geldiği için, yurt dışındaki diplomatik temsilciliklerimizin güvenliğinin geniş biçimde gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yapıyor" dedi.

-"KORUMA ÖNLEMLERİ KAYIPLARI SINIRLADI"-

Bingazi saldırısı konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı'nı sert dille eleştiren Cumhuriyetçi Senatör Susan Collins ise, Türkiye'den gelen bilgilerin Ankara Büyükelçiliği'nde uygulanan koruma önlemlerinin ölü ve yaralı sayısını sınırladığını gösterdiğini, fiziki güvenlik standartlarının öneminin ortaya koyduğunu söyledi.

-"TÜRK SOL TERÖRÜNÜN ÖLMEKTE OLAN BİR CİNSİNİN SON NEFESİ"-

Halen Atlantik Konseyi'nin Dinu Patriciu Avrasya Merkezi Direktörü olan eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da, DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı'nın gerçekleştirdiği saldırıyı "Türk sol terörünün ölmekte olan bir cinsinin son nefesi" olarak niteledi. Newsweek'e göre, örgütün yeniden faal olmaya çalışmış olabileceği görüşünü dile getiren Wilson, "Ancak onların gündeminde sadece Patriotlara karşı çıkmak yok, ayrı zamanda aşırı şiddet ve cinayetler de var" şeklinde konuştu.

-"BU KADAR KÜÇÜK, SEMBOLİK SALDIRI, SURİYE İÇİN ANLAMSIZ OLUR"-

ABD Dışişleri Bakanlığı eski yetkilisi ve Lehigh Üniversitesi öğretim üyelerinden Henri Barkey de, Time dergisince yer verilen değerlendirmelerinde DHKP-C'nin Esad rejimine sempati duysa da Büyükelçilik saldırısına doğrudan Suriye'nin karıştığını sanmadığını söyledi. "Suriyeliler böyle bir şey istemez" diyen Barkey, bir Amerikan Elçiliğine "bu kadar küçük, sembolik bir saldırıyı lanse etmenin (Suriye için) anlamsız olacağı" inancını dile getirdi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com