Türk Tabipler Birliği'nden Şahin'e yanıt

Türk Tabipler Birliği'nden Şahin'e yanıt
Türk Tabipleri Birliği (TTB), İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in biber gazının "zararsız" olduğu yönündeki açıklamalarına yanıt vererek, "Biber gazı silahtır, sağlığa zararlıdır, öldürür" dedi.

TTB'den yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in, "biber gazlarının Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne uygun olarak kullanıldığını, laboratuvar testlerinden geçirildiğini ve insan sağlığı üzerinde kalıcı bir etki bırakmama koşulunu yerine getirildiğini" savunduğu hatırlatıldı.

Bilinen isimler olarak Hatice İdin, İbrahim Sevindik, Musa Dağ, Mehmet Uytun, Hacı Zengin, Kazım Şeker, Metin Lokumcu'nun biber gazı nedeniyle öldükleri vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: "Biber gazı hakkındaki tüm bilimsel literatür, TTB'nin incelemeleri ve kamuoyu tarafından da izlenen somut olaylara bakıldığında, biber gazı öldürür. Biber gazına maruz kalmak, kalp ve solunum sistemini etkileyerek öldüren bir dizi mekanizmayı tetiklemektedir. Biber gazı silahtır. Topluluklara fütursuz ve yoğun kullanımda, gazı içinde barındıran düzenek (kanister) yaralanmasına bağlı olarak öldürmektedir. Biber gazları kimyasal silahlardır. Hiçbir durumda kullanılmaması gerekir."
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com