Türk Tarih Kurumu Başkanı Hülagü:

Türk Tarih Kurumu Başkanı Hülagü:
"Birinci ve ikinci dünya savaşında ölen her insan, 'üzülmeyi hak ediyordur' diye düşünüyorum. Keşke savaşlar olmasa, hep huzur hakim olsa ve insanlar kardeşçe yaşasalar"

VAN (AA) - Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Metin Hülagü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasıyla ilgili, "Birinci ve ikinci dünya savaşında ölen her insan, 'üzülmeyi hak ediyordur' diye düşünüyorum. Keşke savaşlar olmasa hep huzur hakim olsa ve insanlar kardeşçe yaşasalar" dedi.

TTK tarafından Van'da düzenlenen "Birinci Dünya Savaşında Ermeniler" Sempozyumu için kente gelen Hülagü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu konuda siyasi bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını belirten Hülagü, sahip oldukları medeniyet anlayışında zulmün olmadığını, şefkat ve merhametin ön planda tutulduğunu söyledi.

Hülagü, şefkat unsurunun sadece insana yönelik olmadığını, hayvanlar için de aynı durumun söz konusu olduğunu bildirerek, şöyle konuştu:

"Geçmişte biz, hayvanlar için bile vakıflar kurmuşuz. Dolayısıyla bir insan ister Müslüman, ister gayrimüslim olsun, ne olursa olsun hiçbir önemi yoktur. Yaradılmış olması bizim için önemlidir. Yaradandan dolayı yaradılanı sevmek bizim memleketimizin şiarıdır. Bir insanla muhattap olurken onun milliyetine, dinine bakmayız. Belki bakarsak karaktarine bakarız. Ermeni, Türk, Fransız, İngiliz ayrımı yapmayız. Yeter ki insanca davransın, karakteri düzgün olsun. Dolayısıyla suçsuz yere hiçbir insanın fekaletine yol açmayız ve yol açmasına gönlümüz razı olmaz. Birinci ve ikinci dünya savaşında ölen her insan, 'üzülmeyi hak ediyordur' diye düşünüyorum. Keşke savaşlar olmasa, hep huzur hakim olsa ve insanlar kardeşçe yaşasalar."

Birinci Dünya Savaşı'nın sömürgeci devletlerin dünyaya kötü bir hediyesi olduğuna dikkati çeken Hülagü, bilginin küreselleştiği, herkesin bilgiye kısa zamanda ulaştığı bir dünyada problemleri gizleyerek, saklayarak değil, şeffaf olarak, paylaşarak, tartışarak, müzakerelerde bulunarak ortak akıl ve ortak kararlarla halletmek gerektiğine inandığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com