Türk tekvandocunun Mısır'da hayatını kaybetmesi

Türk tekvandocunun Mısırda hayatını kaybetmesi
SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akdemir:

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, iyi egzersiz ve ısınma döneminden sonra spora başlamak gerektiğini belirterek, "Özellikle yarışmalı, profesyonel sporlar yapılırken iyi bir kardiyoloji muayenesiyle kalp krizine bağlı ölümlerin çoğunun önüne geçilebilir" dedi. 

Akdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, futbol veya halı saha maçı gibi efor gerektiren sporlarda ısınmanın önemli olduğunu söyledi. 

Halı sahalarda yeteri kadar ısınmadan yapılan ani hareketlerin kalp spazmına, bunun neticesinde de ölümlere neden olabileceğine dikkati çeken Akdemir, “İyi bir egzersiz ve ısınma döneminden sonra spora başlamak gerekiyor. Özellikle yarışmalı, profesyonel sporlar yapılırken iyi bir kardiyoloji muayenesiyle kalp krizine bağlı ölümlerin çoğunun önüne geçilebilir" şeklinde konuştu.

Akdemir, sporcu ölümlerinin tarama ve testlere rağmen kesin önlenemeyeceğini kaydederek, ölümlerin genellikle 30 yaş altındaki insanlarda, doğuştan gelen kalp hastalığı bulunan kişilerde ve kalp kasının çok kalınlaşması durumunda gerçekleştiğini dile getirdi. 

- "Düzenli yürüyüş yapın" 

Sporcu ölümlerinin birden çok sebebi olabileceğini aktaran Akdemir, “30 yaşın altında sıkça görülen, ansızın meydana gelen ani kalp ölümü... Sebeplerine baktığımızda erken yaşta ortaya çıkan damar sertleşmesi durumu. Yine bu olay genetikle ilişkili. Diyabetik hastalarda, yüksek kolesterol, metabolizma bozukluğu olan kişilerde, aşırı sigara kullanan insanlarda 30 yaşın altında kalp krizi görebiliyoruz. Bunlar daha ölümcül. Özellikle yaz aylarında sıcak havalarda daha fazla görülüyor. Sporcu ölümlerinin bir kısmında bu durum var” ifadesini kullandı.

Ağır kalp rahatsızlıklarında tıbbi müdahaleyle ani ölümü önlemek için şok cihazları kullanıldığını belirten Akdemir, çok fayda sağladığını vurguladı.

Akdemir, genlerde meydana gelebilecek mutasyonların da ölümlere yol açabileceğini aktararak, hücre zarını tutan proteinlerdeki genlerin mutasyona girmesi sonucunda genç yaşta ölüm meydana gelebileceğini söyledi. 

Kalp için en riskli 10 durumun EKG ile görüntülebileciğine işaret eden Akdemir, “EKG ile doğumsal kalp hastalıkları, kalpteki delikler, kalp kapaklarındaki ve aorttaki daralmalar görülebilir” diye konuştu.

Çok ağır, vücudun fizyolojisini zorlayan sporlardan kaçınılması gerektiği konusunda uyarıda bulunan Akdemir, haftada üç kez birer saat, kalp hızını yüzde 20’nin üzerine çıkararak tempolu yürüyüş ve hafif tempolu koşuların spor olarak düşünülmesi gerektiğini vurguladı.  

"Türkiye’de spor geleneği tam anlamıyla oturmadı" diyen Akdemir, “Avrupa’ya gittiğinizde öncelikle, bisiklet ve yürüyüş yolu planlı şekilde yapılıyor. Bizde ise önce araba yolu, sonra ise kaldırım yapılıyor. Yer kalmadığı için spor yapacak alan kalmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com