Türk toprağı El Kaide kontrolüne girdi

Türk toprağı El Kaide kontrolüne girdi
Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan ve Suriye'nin Halep kenti sınırlarında bulunan Süleyman Şah Türbesinin çevresi IRAK Şam İslam Devleti (İŞİD) kontrolüne girdi.

Suriye Demokrat Türkmen Hareketi Sözcüsü Tarık Sulo Cevizci, İŞİD güçlerinin türbenin önünde bekleyişini sürdürdüğünü söyledi. 

Fırat Nehri yakınlarında bulunan türbe ve çevresinin bir süredir Özgür Suriye Ordusunun kontrolünde olduğunu belirten Sulo Cevizci, “Dünden bu yana bölgede yoğun çatışmalar yaşanıyordu. Özgür Suriye Ordusu bölgeden çekilmek zorunda kaldı. İŞİD güçleri Türk toprağı konumundaki “Süleyman Şah” türbesinin etrafını çembere almış durumda dedi” dedi. 

“TÜRBE TÜRK ASKERİNİN KORUMASINDA”

Karakozak köyü yakınlarındaki Süleyman Şah Türbesi 25 Türk askeri tarafından korunuyor. Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi olan Süleyman Şah 1086 yılında iki askeriyle birlikte Fırat nehrini geçerken şehit olmuş ve oraya defnedilmişti. Bölge, Osmanlı Devletinin yıkılmasından sonra Fransız Hâkimiyetine geçmesine rağmen 1921 yılında Fransa ile yapılan Ankara anlaşmasına göre Türbe, Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edilmiş ve Türk askeri tarafından korunması kararlaştırılmıştı. (SBK)

OdaTv

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com