Türk toprağında Ermeni yurdu istiyorlar (VİDEO)

Türk toprağında Ermeni yurdu istiyorlar (VİDEO)
CNN Türk ekranlarında ASALA'dan, Çekoslovakya'ya olay yaratacak bir soykırım tartışması yaşandı.

Sansürsüzhaber/ÖZEL Taha Akyol Eğrisi Doğrusu adlı programda CNN Türk ekranlarında Sözde Ermeni Soykırımı’nı ve Fransızların kararını masaya yatırdı. Uluslararası Hukuk açısından Ermeni Olayları kitabının yazarı Şeref Ünal ve  siyaset bilimci Hikmet Özdemir ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır programın konuklarındandı.

Volkan Bozkır Fransa’nın bu kararı alma nedeninin, Fransa’nın Ermeni diasporası bakımından dünyadaki en güçlü ülkelerden biri olmasına ve terör faaliyetlerinde en fazla girişimin olduğu bir ülke olmasına bağladı.

ERMENİLER FRANSIZLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ermeni toplumunun Fransa açısından çok önemli rol oynadığını belirten Bozkır,  “500 bin Ermeni tamemen entegre olmuşlar. Bu 500 bin Ermeni’nin oyu Fransa’da çok önemli bir hale gelmiş. Ermeni Soıykırımı olmuş ama bu yasaya ne gerek verdı diyor onlar. İşimiz kolay değil. Burada siyasetçilerle devler adamını ayırmamız gerekiyor. Ulusal mecliste Sarkozy’nin partisi çoğunlukta geçti, parlemantoda sosyalistler var geçmez denildi ama geçti.”dedi.

ALINAN KARARLAR FRANSA’NIN CANINI YAKACAK MI?

Ayrıca Bozkır, Türkiye’nin tavrının hangi açıdan önemli olduğunu, “Kimse Ermeni oyunu kaybetmemek istiyor. Bu oy çok önemli . Bizim ilk açıkladığımız önlemler büyük tabloya ne etki yapacak buna bakacağız. Bu kararlar Fransa’nın canını nasıl yakacak? Biz resmi ortaya koyduk ve bir tablo çıkardık ortaya. 2001, 2006 Türkiye’sinde de yaptırımlar söylendi ancak bir şey yapılmadı ancak ozaman kriz vardı, kualisyon hükümeti vardı. Bugün Türkiye’nin ekonomik gücü daha iyi. Bu son tasarı habersiz geçirilmek üzere planlandı. Le Monde ve Figaro kamuoyu yoklamaları yaptı. Yüzde 80 kişiden ne gerek var fikri çıkmış. Artık kamuoyu bunun gereksizliğini anladı.”diyerek açıkladı.

TÜRK TOPRAĞINDA ERMENİ YURDU İSTİYORLAR

Prof. Dr. Şeref Ünal ise, bu karar sonrasında Türkiye’nin yaşayacağı sıkıntıları şu şekilde anlattı:

“Ermeni yurdu istiyorlar. Bu kararın bize yaptırımları şu şekilde olabilir; Uluslararası Hukuk açısından eski yerlerine geri çağırmak, o mümkün olmazsa tazminat ya da soykırımı kabul açıklaması isteniyor. Bunların gerçekleşmesi mümkün değil. Türkiye bunu kabul etmez. Soykırım Sözleşmesi yapılırsa tazminatla karşılaşma mümkün olabilir tabii eğer soykırım kabul edilirse.”

TÜRKİYE’NİN PRESTİJ MESELESİ

Şeref Ünal sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’nin doğusundaki toprakların Ermeniler’e tahsisisi ya da bunun yerine tazminat talebi gerçekçi değil. Biz sadece manevi prestij mücadelesi veriyoruz.”

YASA TASARISI’NIN GEÇMİŞİ

“Fransız Ulusal Meclisi’nde geçen tasarı burada. Tasarının AB’nin 2008’deki kararına bağlandığı belirtiliyor bu tasarıda. Buna göre devletler soykırım, savaş suçu, insanlık suçu gibi konuları düzenleyecek ve AB’ye bildirecekler diye bir karar vardı. Almanlar, bizim düzenleme yapmaya ihtiyacımız yok;  Alman Ceza Yasası’nın 130. Maddesi bunu karşılıyor demiş.”

ÇEKOSLAVAKYA’DA SOYKIRIMI İNKARA 5 YIL HAPİS

“Çekoslavakya bildirmiş bir de Aralık ayında, Ermeni Soykırımını inkar etmek, 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmış. 2013’de devletlerden gelen bilgiler toplanacak ve bir sonuç çıkarılacak. Avrupa devletlerinin çoğunun Fransa gibi yapmaması gerekiyor.”

Volkan Bozkır ise Şeref Ünal’ın tersine konuyla ilgili olarak;

“Bu kararın bence çok önemi yok. Her ülke bununla ilgili bir kanun çıkaracak. 2013 yılında AB hangi psikolojiyle o karara varacak belli değil. Bizim ülkeler üzerinde iyi bir etki kurmamız gerekiyor bence. Tüm ülkeler bunu yerine getirmezse zaten yeterli olmaz bu kararın çıkmasına.”

TÜRKİYE ASALA İLE HARAKETE GEÇTİ

“ASALA, Talat Paşa ve Los Angeles’daki olaylar bilinmiyordu. Kıbrıs harekatı sonrasında ASALA çıkmış sonrasında PKK çıkmıştır. ASALA’ya kadar bu konuya bu kadar eğilmiyorduk. Bu mücadele artık topyekün bir mücadeledir. Avukatlar, doktorlar, hukukçular da olmak üzere herkes gidip bunu anlatacak.”dedi.

Haber: Şeyma Kelekçi

(SYO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com